Brawo Galicja Vitis 2015! Polskie wina znów pokazały klasę!

0
Brawo Galicja Vitis 2015! Polskie wina znów pokazały klasę!
178044b1339d92618b3b1af938fc75de
Udostępnij:

Jurorzy V edycji Międzynarodowego Konkursu Win „Galicja Vitis” 2015 ocenili 416 win z 11 krajów. Polskie wina zdobyły 11 złotych i 4 srebrne medale. Sensacją był champion w kategorii wina białe wytrawne, który zdobyła Winnica Sandomierska.

Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów, do V edycji Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis 2015 zgłoszono 416 win z 11 krajów Europy: oprócz Polski były to wina ze Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, Słowenii i Portugalii. Najwięcej win zgłosili polscy winiarze – 145, na drugim miejscu były wina słowackie – 120.

Wina oceniane były w ciemno w 100 punktowej skali OIV (Międzynarodowej Unii Enologów). Zgodnie z zasadami medale może otrzymać maksymalnie 30% win biorących udział w konkursie. W poprzedniej edycji na 277 win (z czego 102 polskie) z 15 krajów świata biorących udział w konkursie, aż 22 polskie wina zdobyły złote medale. W tym roku win konkursowych było dużo więcej, bo 416 (z czego polskich 145), złotych medali jednak mniej, ale przyznano także srebrne medale. Na niższy poziom jakościowy win mógł wpłynąć fakt, że rok 2014 był złym rocznikiem dla winiarzy.

Łącznie przyznano 2 wielkie złote medale (powyżej 92 pkt.), 85 złotych, 49 srebrnych. Polskie wina dostały 11 złotych i 4 srebrne medale. Najwyżej ocenionym polskim winem, które otrzyma nagrodę specjalną marszałka województwa podkarpackiego był Regent 2014 (88,33 pkt.) z Winnicy Chodorowa w Małopolsce.

Championem w kategorii wina białe wytrawne (87,33 pkt) zostało polskie wino Sandomirius Seyval Blanc 2014 z Winnicy Sandomierskiej, woj. świętokrzyskie.

Championem w kategorii wina białe półwytrawne i półsłodkie zostało czeskie Rulandske Sede 2014 (87,33), producent Viniarstvi Stepan Manak

Champion w kategorii win różowych – słowackie wino Frankovka Modra 2014 (85,67) – Vino Masaryk.

Champion w kategorii wina czerwone – słowacki Merlot 2012 (92 pkt) – Martin Pomfy – Mavin.

Champion w kategorii wina musujące – czeskie Frizzante Zweigeltrebe Rose 2014 (84,33 pkt.) – Viniarsvi Lacina.

Champion w kategorii wina naturalne słodkie – słowackie wino Tokajsky vyber 6 put. 2013 (92,33 pkt) – Tokaj & CO.

Champion w kategorii wina likierowe – Feromer 2013 (86 pkt) – Winnica Golesz z Jasła.

A jak Konkurs Galicja Vitis 2015 ocenili jurorzy?

– Nie jestem tu pierwszy raz, to już tradycja. A tradycja podkarpackiego winiarstwa przypadła mi bardzo do gustu . Zrobić tu dobre wino jest bardzo trudno, ale Polacy pokazali, że można. Spotkałem się tu z pięknymi polskimi winami, a co należy podkreślić, jest tu silna konkurencja zagraniczna. Konkurs zorganizowany na bardzo wysokim poziomie – mówi profesor Fedor Malik słynny nauczyciel słowackich i czeskich winiarzy.

Według mnie Galicja Vitis to najlepszy i największy konkurs w Polsce, z największą liczbą zgłoszonych win i doświadczonymi degustatorami. Bardzo mi się podoba pomysł organizatorów, że w każdej komisji był Węgier, Polak, Czech i Słowak. Uważam, że to bardzo profesjonalny konkurs, o szerokiej różnorodności win w licznych kategoriach. Uważam, że dla polskich winiarzy to bardzo dobrze, że mogą porównywać swoje wina z winami zagranicznymi i jak się okazuje często wygrywać. To dobrze rokuje na przyszłość dla polskiego winiarstwa – podkreśla Martin Kristek, doświadczony degustator i organizator międzynarodowego konkursu win „Cuvee” w Czechach.

Najciekawsze i najfajniejsze jest to, że konkurs pędzi jak przysłowiowy „wóz bez woźnicy”, co roku mamy więcej win, aż strach pomyśleć, co będzie za rok czy dwa. Bez dwóch zdań to będzie największy międzynarodowy konkurs w Europie środkowej. Jeszcze większym zaskoczeniem był fakt ze na 416 win aż 145 było z Polski, co świadczy o tym, że polscy producenci są nim żywo zainteresowani, nie mówiąc już o pozostałych winiarzach z Europy. Szybko rośnie rzesza producentów, którzy o tym konkursie wiedzą. I to wszystko w niesamowicie krótkim czasie, to piąta edycja ale międzynarodowa i naprawdę znana, dopiero od trzech lat, kiedy przeniesiono jej organizacje, do Łańcuta do tego pięknego zamku. Chapeau bas dla organizatorów! – komentuje Wojciech Gogoliński, czołowy polski degustator i krytyk winiarski, redaktor-senior magazynu Czas Wina.

Organizatorami Konkursu Galicja Vitis 2015 byli: Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia i Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”. Partnerem było Województwo Podkarpackie.

– To dla mnie duża satysfakcja, że Galicja Vitis tak szybko rośnie w siłę liczbą i jakością zgłaszanych win. Zauważyłem, że o naszym Konkursie mówi się i pisze co raz więcej za granicą. Moim celem od samego początku było to, by konkurs Galicja Vitis nawiązując do ciekawych tradycji galicyjskich, łączył i zaprzyjaźniał nas z sąsiednimi krajami. Winiarstwo polskie nie może się przecież prawidłowo rozwijać bez ścisłych kontaktów z naszymi sąsiadami z tej samej strefy klimatycznej – mówi Roman Myśliwiec, pomysłodawca konkursu, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”.

Patronat honorowy nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a województwo podkarpackie jest partnerem wydarzenia.

W liście gratulacyjnym do uczestników i organizatorów Konkursu marszałek życzył „dalszych sukcesów w rozwijaniu cennych pasji oraz realnych rozwiązań problemów, z jakimi Państwo zmagają się przy produkcji wina.”

Patronat medialny: Portal Nasze Winnice, Magazyn Czas Wina, Magazyn Wino, Winicjatywa oraz Kobiety i Wino.

Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”

{gallery}galerie/V_GKW{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here