Jurorzy ocenią 530 win! Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win 2016 już w tym tygodniu

0
Jurorzy ocenią 530 win! Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win 2016 już w tym tygodniu
8181cbd90df5a1571a01396c2c96d8d0
Udostępnij:

Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win 2016 cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród europejskich winiarzy. Jury konkursowe oceniać będzie blisko 530 win z kilkunastu krajów. Konkurs odbędzie się 16-17 czerwca w Łańcucie na Podkarpaciu.

Wina oceniać będzie międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Rosji i Polski. Oceniać będą wina zgłoszone do konkursu z kilkunastu krajów m.in. Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Słowenii, Chorwacji i Polski.

Do oceny konkursowej zgłoszonych zostało blisko 530 win, w tym ponad 150 polskich. Podczas dwudniowej degustacji wina oceniać będzie 25 osobowe Jury, w pięciu 5-osobowych komisjach. Zgodnie z regułą obowiązującą na konkursach winiarskich wszystkie próbki win są oceniane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik. Jurorzy degustować będą dziennie ok. 50 win.

Konkurs jest dla polskich winiarzy dobrym sprawdzianem pokazującym, jak rodzime wina wypadają na tle win ze starych krajów winiarskich. Zdobywane od kilku lat coraz liczniej medale za polskie wina na międzynarodowych konkursach pokazują, że mogą śmiało z nimi konkurować.

Zgłoszone do konkursu wino może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują wina, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 85, srebrny 82, a brązowy 80 pkt. Medale przyznaje się w 8 kategoriach podstawowych: wina białe, różowe, czerwone, półmusujące i musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe oraz 16 podkategoriach uwzględniających zawartość cukru w winie.

Organizatorem konkursu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem Polski Instytut Winorośli i Wina.

Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Sponsor: Willhelm Tell Consulting

Patronat medialny sprawują: Magazyn Czas Wina, Magazyn Wino, portale: Nasze Winnice, Winologia, Kobiety i Wino.

Więcej o konkursie na www.galicjavitis.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here