Konkurs GalicjaVitis zakończył się wielkim sukcesem

0
Udostępnij:

Do trzeciej edycji Międzynarodowego Galicyjskiego Konkursu Win Galicja Vitis przystąpiło ponad 250 win z Czech, Francji, Gruzji, Polski, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier i Włoch. Oceniało je 15-osobowe międzynarodowe jury. Impreza odbyła się w dniach 20-21 czerwca na zamku Potockich w Łańcucie.

Konkurs GalicjaVitis to pierwszy w pełni profesjonalny międzynarodowy konkurs winiarski organizowany w Polsce na tak duża skalę. Zarówno organizacja, jak i poziom prezentowanych win były wysoko ocenione przez jurorów.

– Muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczony zarówno poziomem prezentowanych win, jak i profesjonalną, na bardzo wysokim poziomie, organizacją konkursu – skomentował prof. Fedor Malik, czołowy słowacki enolog. – A to niezwykle miejsce, jakim jest zamek w Łańcucie tworzy oprawę, o jakiej nawet nie mogłem marzyć.

W pierwszych dwóch edycjach konkursu udział brały głównie polskie wina i polscy jurorzy. Biorąc pod uwagę coraz liczniejsze sukcesy naszych win na międzynarodowych konkursach, organizatorzy – Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia – postanowili zmienić formułę. Od tego roku Galicja Vitis to konkurs międzynarodowy, w którym udział mogą brać wina z całego świata. Zadbano także o to by wartość medali przyzwanych na tym konkursie miał wysoką rangę.

Wina oceniane były w starej skali OIV, a to oznacza dużo wyższą wartość medali przyznawanych zwycięskim winom – mówi Roman Myśliwiec, pomysłodawca i główny koordynator konkursu. Na przykład, do zdobycia złotego medalu ocena wina musiała przekroczyć 90 w 100-punktowej skali ocen, a nie jak w nowej skali OIV, gdzie wystarcza do złota 85 punktów.

Zapowiada się, że będzie to jeden z czołowych konkursów winiarskich w Europie Środkowej.

Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia organizując III GKW jak zwykle mogło liczyć na wsparcie finansowe samorządu Podkarpacia.

– Winiarstwo i enoturystyka na Podkarpaciu mają w sobie ogromny potencjał, jestem przekonany, że w przyszłości staną się jednym z głównych magnesów turystycznych naszego regionu – podkreśla Jarosław Reczek, dyrektor departamentu turystyki i promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Dla promocji Podkarpacia ogromne znaczenie ma także miejsce, w którym odbywa się Konkurs – Zamek w Łańcucie. W ubiegłym roku, w tym niezwykłym miejscu odbył się VII Konwent Polskich Winiarzy. Przedsięwzięcie odbiło się szerokim echem w mediach, a uczestnicy do dziś miło wspominają spotkanie. W tym roku znów polscy i zagraniczni jurorzy zgodnie podkreślali, że klimat tego niezwykłego miejsca dodaje rangi kolejnemu przedsięwzięciu i tworzy niezapomnianą oprawę podkarpackiej imprezie.

Jesteśmy zaszczyceni, że ponownie możemy gościć państwa w naszych progach. Jesteśmy przekonani, że tak wyjątkowa impreza wniesie wiele nowego do promocji naszego muzeum – podkreśliła podczas uroczystego otwarcia Konkursu Grażyna Ulma, wicedyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Przez dwa dni jurorzy, podzielni na trzy pięcioosobowe komisje oceniali 254 wina. W przerwach mieli okazję zwiedzić dwie podrzeszowskie winnice: Spotkaniówkę w Polomii i Marię Ann w Wyżnem. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili także wnętrza zabytkowego zamku w Łańcucie oraz Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie.

Ogółem przyznano 19 złotych medali. Najwięcej złotych medali zdobyły Włochy – 6, Słowacja – 4 i Słowenia -3. Polskie wina wypadły bardzo dobrze zdobywając 1 złoty i 8 srebrnych medali.

Nagrody Championów (najlepszych win w poszczególnych kategoriach), zdobyły:

– wina wytrawne: Sauvignon Blanc 2012, Jeruzalem Ormoż, Słowenia,

– wina białe pozostałe (z resztkowym cukrem): Tokaji Aszu 6 puttonyos Sweet 2010, Tokaj Portius, Węgry,

– wina różowe: Frankovka modra lodove vino 2009, Villa Vino Raca, Słowacja,

– wina czerwone: Bagueri Merlot 2008, Goriska Brda, Słowenia,

– wina musujące: Moscato d’Asti docg Canelli 2012, Azienda Agricola Cerutti, Włochy,

– wina likierowe: Elmer 2008, Winnica Golesz, Polska.

Pełna lista wyników w załączeniu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia naszej  fotogalerii z Konkursu

Ewa Wawro

Pliki z wynikami do pobrania poniżej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię