Medale rozdane – znamy zwycięzców WINOPL 2022

0
Medale rozdane – znamy zwycięzców WINOPL 2022
winopol 22
Udostępnij:

WINOPL – Konkurs Win Polskich to projekt, który zadebiutował na Międzynarodowych Targach Poznańskich przed rokiem. Już wtedy nowa inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony winiarzy. Konkurs w swoim zamyśle ma promować polskie wina i dlatego tylko takie mogą przystąpić do rywalizacji. Wyniki osiągnięte przez uczestników udowodniły, że wraz z liczbą produkowanych win, systematycznie rośnie ich poziom. To tylko rozbudziło oczekiwania, z jakimi przystąpiono do kolejnej edycji.

Większe jury, nowe kategorie

Do udziału w WINOPL zgłosiło się 317 win z 82 winnic, co oznacza, że tegoroczna odsłona konkursu może pochwalić się większą liczbą uczestników (305 win i 80 winnic w 2021 r.). Wina podzielono na 20 kategorii.

W zeszłym roku duża liczba win pozwoliła na rozróżnienie odmian hybrydowych i odmian vinifera. Tym razem jurorzy poszli krok dalej i spośród największych kategorii postanowili wydzielić wina ze względu na szczep, z którego zostały wyprodukowane. – Spośród hybryd osobno ocenialiśmy Solarisa Johannitera, Seyval Blanc i Regenta, a jeśli chodzi o viniferę – Rieslinga – wyjaśnia Maciej Sokołowski, przewodniczący jury.

Tegoroczna edycja to także większa komisja konkursowa. – Powiększyliśmy grono jurorów o jedną trzecią – zaznacza M. Sokołowski, a Mirosław Krasnowski, dyrektor konkursu dodaje, że zgłoszone w tym roku były jeszcze wnikliwiej oceniane. – Każda komisja oceniała maksymalnie 30 win w jednym panelu. Jurorzy mieli 5 min na ocenę każdego z nich  – podkreśla M. Krasnowski.

Nowością był także sposób oceniania win musujących, które stanowiły aż 15 procent wszystkich zgłoszeń. Konkursowe próbki zostały ocenione przez 18 jurorów. O przypadkowych ocenach absolutnie nie ma mowy.

Łącznie przyznano 105 medali. 7 złotych, 36 srebrnych i 62 brązowe. 6 win otrzymało tytuł Championa, który jest przyznawanym zwycięzcom poszczególnych kategorii, pod warunkiem otrzymania złotego medalu. W tym roku Championami zostali:

  • Solaris 2020 – Winnica Bugara
  • Piaf – Winnica Equus
  • Pet-Nat – Winnica Cantina
  • Dziki Taboon – Winnica Silesian
  • Zweigelt – Winnica Ingrid
  • Regent 2019 – Winnica Celtica.

W gronie wyróżnionych znaleźli się również pretendenci, czyli wina zgłoszone przez producentów niezarejestrowanych w KOWR. Jury postanowiło wyróżnić 3 takie wina. Pełna lista laureatów jest dostępna pod TYM linkiem.

 – Przede wszystkim chciałbym podziękować winiarzom, którzy nadesłali wina na konkurs. Dziękuję że zaufaliście Grupie MTP. Ogromne podziękowania kieruję także w stronę jury, a przede wszystkim dla Macieja Sokołowskiego, który zorganizował merytoryczną część oceny. Chciałbym podziękować również załodze GARDENcity oraz wszystkim zaangażowanym w konkurs – wymienił Mirosław Krasnowski. 

Ciąg dalszy nastąpi

Przygoda z polskim winem na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa dalej. 16 marca odbędzie się posiedzenie specjalnej komisji konkursowej, która wyłoni laureatów nagród specjalnych, czyli kontraktów na zakup wina.  W grze jest kilkadziesiąt tysięcy złotych dla najlepszych winnic.

Zwycięzców poznamy dzień później, czyli 17 marca. Właśnie wtedy rozpocznie się druga edycja Targów WINO, która potrwa do soboty, 19 marca. Już teraz swój udział potwierdziło kilkudziesięciu wystawców z różnych zakątków Polski. To będzie doskonała okazja na bliższe poznanie rodzimego winiarstwa. Serdecznie zapraszamy na Międzynarodowe Targi Poznańskie! 

***

Grupa MTP to lider wśród organizatorów imprez wystawienniczych w Polsce
i Europie Środkowo-Wschodniej, który poza uznanymi w świecie biznesowymi imprezami targowymi, organizuje kongresy, konferencje, wydarzenia kulturalne, sportowe, w tym megaeventy, przyciągające ponad milion gości z całego świata.

www.GrupaMTP.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here