Sukces polskich win na Galicja Vitis

0
Sukces polskich win na Galicja Vitis
3e04fb9a1a5c2d0e8729e590da1f436a
Udostępnij:

Kolejna edycja konkursu GALICJA VITIS już za nami. 412 zgłoszonych win z 10 krajów, 127 zdobytych złotych medali, w tym 12 dla polskich win. Jest także Champion dla Polski w kategorii win musujących!

Konkurs GALICJA VITIS 2018 odbył się 17 i 18 maja w Krakowie. Do konkursu zgłoszonych zostało 412 win z 10 krajów: Słowacji, Czech, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Niemiec, Słowenii, Austrii, Portugalii, Polski.

Wina oceniane były w 100 punktowej skali OIV (Międzynarodowej Unii Enologów) przez 25 – osobowe międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów. Przyznano 127 złotych medali w tym 6 wielkich złotych (1 w kategorii win białych wytrawnych, 3 w kategorii czerwonych oraz 2 w kategorii win naturalnie słodkich). Po 37 złotych medali zdobyły wina mołdawskie i słowackie, których do konkursu zgłoszono najwięcej. Złoty medal zdobyło 12 z pośród 85 zgłoszonych polskich win.

To bardzo dobry wynik, świadczący o tym, że polskie wina śmiało konkurują z winami ze starych krajów winiarskich. GALICJA VITIS to jedyny taki konkurs w Polsce, w których nasze wina oceniane są na równi z zagranicznymi, bez żadnej taryfy ulgowej. W tym kontekście zdobyte na GALICJA VITIS medale są szczególnie cenne dla polskich winiarzy.

Z pozostałych krajów w tej edycji konkursu 15 złotych medali przyznano za wina z Czech, Gruzji – 11, Niemiec – 6, Węgier – 5, Słowenii – 2, Austrii – 1, Portugalii – 1.

Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że po raz kolejny konkurs GALICJA VITIS zakończył się sukcesem – mówi Roman Myśliwiec, pomysłodawca i główny organizator konkursu.

Przygotowanie i przeprowadzenie międzynarodowego konkursu na dobrym, profesjonalnym poziomie to kilka miesięcy wytężonej pracy przed, a teraz kolejny miesiąc pracy po konkursie. – To była bardzo wytężona praca, ale i wielka radość ze spotkania przyjaciół z sąsiednich, galicyjskich krajów. W kontekście idei przewodniej naszego konkursu, mówiącej o integracji środowiska historycznych krajów galicyjskich, to bardzo ważny aspekt. Czołowi winiarze i enolodzy z tych krajów, ludzie związani z dystrybucją wina, sommelierzy, branżowi dziennikarze spotykają się aby oceniać zgłoszone na konkurs wina. Oprócz aspektów integracyjnych między naszymi środowiskami winiarskimi oraz krzewienia kultury wina, taki konkurs to także dobra okazja do promowania swoich win na międzynarodowym rynku – podkreśla R.Myśliwiec.

Galicja Vitis z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, przybywa win ze wschodu, głównie gruzińskich, zwłaszcza mołdawskich – w ubiegłym roku było ich ponad 50 w tym blisko 100. To najlepszy dowód na to, że marka Galicja Vitis liczy się nie tylko w Europie Środkowej – podkreśla Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis. – Mamy nadzieję, że ta geografia wina w naszym konkursie z roku na rok będzie się jeszcze bardziej rozszerzać.

Zdobyte na międzynarodowych konkursach medale pomagają budować markę winnicy i przekładają się na sprzedaż wina. Trzy złote medale trafiły do Winnicy Zagardle koło Ojcowa, woj. małopolskie. – Jestem mile zaskoczony i bardzo dziękuję wykładowcom Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle za profesjonalne przygotowanie do zawodu winiarza. Zdobyte medale to dla mnie wielkie wyróżnienie, które motywuje mnie do dalszej pracy – mówi Paweł Cisowski, właściciel Winnicy Zagardle.

Sporym sukcesem może także pochwalić się Winnica Chodorowa położona koło Grybowa w woj., małopolskim. Po raz kolejny za swoje wino musujące dostali tytuł championa. – To dla nas wielkie wyróżnienie, potwierdzające, że obrany przez nas kilka lat temu kierunek produkcji win musujących jest trafny – podkreśla Zbigniew Krzyżak, współwłaściciel Winnicy Chodorowa.

Championy GALICJA VITIS 2018:

Wina białe wytrawne: Bagueri Chardonnay 2013 – wynik 92,00 – Vinska Klet GORIŠKA BRDA – Slovenia

Wina białe półwytrawne i półsłodkie: Lipovina Bobuľový Výber Saturnia 2016 – wynik 89,33 – Ostrožovič Spol. s.r.o. – Slovakia

Wina różowe: Cabernet Sauvignon Rosé 2017 – wynik 86,67 – Vinárstvo Juraj Zápražný – Slovakia

Wina czerwone: Kakhetian Noble 2013 – wynik 93,67 – BADAGONI – Georgia

Wina półmusujące i musujące: Chodorowa Rose 2016 – wynik 86,67 – Winnica Chodorowa – Poland

Wina naturalnie słodkie: Tokajský Výber 5-putňový 1999 – wynik 93,33 – Tokaj & CO, s.r.o. – Slovakia

Wina likierowe: Pastoral Garling 2017 – wynik 90,00 – Wine International Project SRL – R. Moldova

Medale dla polskich win w GALICJA VITIS 2018

RED WEED 2016 – wynik 87,67 – Winnica Avra – czerwone wytrawne

Swenson Red 2017 – wynik 87 – Winnica Zagardle – likierowe

Cuvée Golesz – Arom 2016 – wynik 86,67 – Winnica Golesz – białe wytrawne

Chodorowa Rose 2016 – wynik 86,67 – Winnica Chodorowa – musujące różowe

Cuvée Golesz – Likierowe Białe 2016 – wynik 86,67 – Winnica Golesz – likierowe

Carrera 15 2015 – wynik 86,67 – Poraj Paczków J. Biernacka Sp. J. – białe wytrawne

Cuvée Blanc 2017 – wynik 86,33 – Winnica Srebrna Góra – białe półwytrawne

Cuvée Golesz – Likierowe Czerwone 2016 – wynik – 86,33 – Winnica Golesz – likierowe

Solaris 2017 – wynik 86 – Winnica Zagardle – białe półsłodkie

Swenson Red 2017 – wynik 86 – Winnica Zagardle – białe wytrawne

Solaris 2017 – wynik 86 – Winnica Chodorowa- białe półwytrawne

Mr Heliodor 2017 – wynik 86 – Winnica Nobilis – białe półsłodkie

Pełne wyniki konkursu Galicja Vitis 2018 do pobrania w załącznikach, a także tutaj: http://galicjavitis.pl/wyniki-konkursu.htm

W przerwie pomiędzy dwoma dniami wytężonej pracy organizatorzy konkursu zabrali swoich międzynarodowych jurorów na wycieczkę do dwóch winnic. Na początek odwiedzili Winnicę Srebrna w Góra w Krakowie, a potem Winnicę Kresy koło Ojcowa.

Organizatorem Konkursu była Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS, która oprócz organizowania konkursów winiarskich, prowadzi najlepszą w Polsce szkołę dla winiarzy – Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Zajmuje się także działalnością wydawniczą związaną z winiarstwem.

Partnerami w organizacji Konkursu były: firma importująca wina „Vinoteka 13”, Hotel ATRIUM w Krakowie oraz Polski Instytut Winorośli i Wina. Patronat medialny nad Konkursem GALICJA VITIS sprawują czołowe media branży winiarskiej: Magazyn Czas Wina oraz portale: NaszeWinnice.pl, PortalSpożywczy.pl, Kobiety i Wino, Winologia i Paragraf w Kieliszku.

Fundacja Galicja Vitis

{gallery}galerie/KGV_18{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here