VIII Konkurs Polskich Win – przyznano 61 medali

0
VIII Konkurs Polskich Win – przyznano 61 medali
Udostępnij:

5 i 6 sierpnia 2021 odbył się VIII Konkurs Polskich Win.

Jury w składzie: Tomasz Kolecki – przewodniczący jury i komisji nr 2, Piotr Kamecki – przewodniczący komisji nr 1, Kamil Wojtasiak, Andrzej Strzelczyk, Ewa Relidzyńska, Magdalena Śleziak, Anna Musialik, Patryk Nowak, Jakub Filipek, Konrad Potejko, oceniło 191 win zgłoszonych do Konkursu przez 53 producentów.

Przyznano 61 medali: 4 złote, 22 srebrne i 35 brązowych. Otrzymało je 31 producentów z całej Polski.

Wina były oceniane w ciemno, w siedmiu kategoriach: polskie wina białe wytrawne, białe półwytrawne i półsłodkie, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne.

Tomasz Kolecki – przewodniczący Jury: „Tegoroczny konkurs, jak to ma w zwyczaju, przyniósł niespodzianki. Zarówno w ocenie poszczególnych kategorii, jak i pojawieniu się nowych nazw winnic wśród laureatów. Trzeba jednak przyznać, że Ci, którzy byli nimi już w przeszłości, w większości potwierdzili swoje umiejętności.

Zaskakująco słabo zaprezentowały się wina białe, różowe, słodkie i specjalne. Można to zrzucić na trudny w wielu regionach kraju rocznik 2020, który dominował w tych kategoriach, choć wina musujące obroniły się wspaniale. Pozytywnym aspektem okazały się wina czerwone, niejako potwierdzając wrażenia o innych kategoriach, jako że znakomita część pochodziła z roczników 2019 i 2018, zgoła odmiennych od ubiegłego.”

Najlepsze wina, z tytułem Championa w poszczególnych kategoriach to:

Polskie wina białe, wytrawne

Winnica Ingrid – Pinot Blanc

Polskie wina białe półwytrawne i półsłodkie

Winnica Milsko – Solaris 2019

Polskie wina różowe

Winnica Jantoń – Dom Jantoń Cabernet Cortis

Polskie wina czerwone

Winnica Zawadka – Ramor 2018 – GRAND PRIX VIII Konkursu Polskich Win

Winnica Zagardle – Cane Nero 2019

Polskie wina słodkie

Winnica Jantoń  Dom Jantoń – Solaris Późny Zbiór 2019

Polskie wina musujące

Winnica Od Nowa – Cuvee Wytrawne 2020

Pełna lista medalistów znajduje się na stronie organizatora – winiarzejaslo.pl

Konkurs Polskich Win to profesjonalny konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od ośmiu lat. Medale przyznawane przez Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, są również solidną gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej. Konkurs promuje najlepsze polskie etykiety pokazując ich jakość i różnorodność; przekonuje restauracje i sklepy, że nasze rodzime winnice mają bardzo dużo do zaoferowania; zachęca konsumentów do próbowania polskich win.

Organizatorami VIII Konkursu Polskich Win byli: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” oraz Stowarzyszenie Sommmelierów Polskich.

Partnerem Konkursu byli: Miasto Jasło oraz Winnica Dwie Granice.

Patronat medialny zapewniają: Aqua Vitae, Czas Wina, EnoPortal.pl, Food Service, Nasze Winnice, News Gastro, Poradnik Restauratora, Portal Ouichef.pl, Przegląd Gastronomiczny, Spirits.com.pl, Spirits Tasting Club, Szef Kuchni, Winnicomania.

Sponsorem wody na Konkurs był Domowy Niezbędnik.

Konkurs wspiera również Pracowania Reklamy „Grafika”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here