Jak poprawnie przygotować nastaw i przeprowadzić fermentację

0
Jak poprawnie przygotować nastaw i przeprowadzić fermentację
2e79051f535b06583dfeaa47b4b5b74c
Udostępnij:

Blisko 90 osób wzięło udział w niedzielnym szkoleniu nt. „Przygotowanie nastawu i fermentacja alkoholowa”. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, a prowadzącym znany polski enolog Piotr Stopczyński.

Szkolenie na czasie – pod takim hasłem SWP zapraszało do wzięcia w nim udziału nie tylko swoich członków, ale także gości spoza Stowarzyszenia. Jak zwykle odzew był duży, ponad 1/3 uczestników przyjechała do PODR w Boguchwale, siedziby SWP nawet o odległych zakątków Polski.

Mimo kilkugodzinnego szkolenia, winiarze wciąż czują niedosyt wiedzy i chcą się nadal szkolić. To bardzo dobrze, mięły bowiem czasy, kiedy szkolne błędy w polskich winach były na porządku dziennym. Obecnie prezentują coraz wyższy poziom, dorównują jakością winom ze starych krajów winiarskich. Przed winiarzami coraz wyższe wyzwania i w związku z tym są świadomi, jak doniosłą rolę odgrywa na tym etapie profesjonalna edukacja – mówi Roman Myśliwiec, prezes SWP

Na szkoleniu omówione zostały wszystkie czynności związane z przygotowaniem nastawu (tłoczenie, klarowanie moszczu, korekta kwasowości, dosładzanie, dobór odpowiednich drożdży) oraz prawidłowy nadzór nad fermentacją alkoholową. – Za miesiąc postaramy się zorganizować szkolenie będącego kontynuacją zagadnienia – dodaje Myśliwiec.

Uczestników niedzielnego szkolenia bardzo zainteresowała informacja o powstaniu Podkarpackiej Akademii Wina w siedzibą w Jaśle., której sztandarowym projektem będzie roczny kurs winiarski. Każdy z jej absolwentów będzie wiedział jak ma poprawnie założyć i prowadzić winnice oraz wyprodukować dobre wino.

Dla słuchaczy zaplanowano 320 godzin zajęć; spotykać się będą podczas 20 zjazdów. Kurs rozpocznie się w lutym, przed rozpoczęciem wegetacji winorośli, a zakończy się rok później egzaminem, w trakcie którego każdy z uczestników będzie musiał m.in. zaprezentować samodzielnie zrobione wino.

Program oparty został na najlepszych światowych wzorach w tej dziedzinie, a wykładowcami będą najlepsi specjaliści polscy i zagraniczni. Duży nacisk chcemy położyć na zajęcia praktyczne, m.in. warsztaty prowadzone w winnicach, przetwórniach i laboratoriach – podkreślił Myśliwiec.

Tymczasem jasielska akademia zaprasza na inauguracyjne szkolenie w dniach 18-19 października. Szczegóły podamy w najbliższych dniach.

red

{gallery}galerie/szkolenie_nastaw{/gallery}

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię