Jak zrobić dobre wino? Tego uczą w Podkarpackiej Akademii Wina!

0
Jak zrobić dobre wino? Tego uczą w Podkarpackiej Akademii Wina!
49e6c92010764348f7aac47a5db853a3
Udostępnij:

Wyrób wina to tylko z pozoru proste, łatwe i bezproblemowe zadanie. Ze sztuką robienia wina zapoznaje naszych słuchaczy enolog Piotr Stopczyński.

Przerób winogron oraz wstępna obróbka miazgi/moszczu przed fermentacją, odszypułkowanie i zgniatanie winogron, wstępna maceracja w miazdze przed fermentacją, tłoczenie, rodzaje pras winiarskich, korekta składu moszczu, klarowanie i stabilizacja moszczu, drożdże dzikie i selekcjonowane, warunki pracy drożdży podczas fermentacji, przebieg fermentacji alkoholowej i kontrola tego procesu, fermentacja w miazdze winogron, produkty uboczne fermentacji alkoholowej, zaburzenia fermentacji: przyczyny i przeciwdziałanie… to tematy, którymi zajmowaliśmy się ostatnio. Interaktywne wykłady prowadził enolog Piotr Stopczyński. Po raz kolejny okazało się, że najlepsza nawet prezentacja nie zastąpi odpowiedzi na gorąco na pytania, jakie nasuwają się podczas wykładu.

Kolejny zjazd będzie wyjątkowy. Tradycyjnie na koniec pierwszego semestru czeka nas wizyta studyjna – odwiedzimy winnicę dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego, potem Gospodarstwo Agroturystyczne Koziarnia w Smykaniu (tam zanocujemy), a także Winnicę Chodorowa. Degustacje komentowane win w odwiedzanych winnicach będą jednym z elementów programu edukacyjnego dla naszych słuchaczy. Będzie miło i na luzie, ale w trakcie wyjazdu przeprowadzimy sprawdzian pisemny na zaliczenie I-go semestru. To dobra okazja do sprawdzenia już zdobytej wiedzy, a zarazem powtórki już przerobionego materiału.

Kolejny, lipcowy zjazd, dostępny dla osób spoza grupy słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017, to ciąg dalszy produkcji wina. Na tapetę weźmiemy fermentację jabłkowo-mlekową, pielęgnację młodego wina po fermentacji, dojrzewanie wina, zastosowanie beczek przy wyrobie wina, butelkowanie wina, higienę i bezpieczeństwo przy wyrobie wina., itp., itd.
Zgłoszenia przyjmowane są tutaj:  www.akademiawina.org

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zgłoszenia chętnych na roczne zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa już trwają. Przypominamy, że liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń.  Zgłoszenia przyjmowane są tutaj:  www.akademiawina.org

Fundacja Galicja Vitis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię