Jeśli degustacja, to tylko świadoma

0
Jeśli degustacja, to tylko świadoma
4fbac1ae9814b22f440e824a6b165325
Udostępnij:

Podczas dzisiejszego „Kursu Degustacji Wina” zorganizowanego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, uczestnicy uczyli się m.in. tego, jak przy degustacji w ciemni rozpoznać szczep, z jakiego zostało zrobione wino, z jakiego kraju i apelacji pochodzi, czy jest to młode czy dojrzałem już wino i czy powinno być jeszcze leżakowane w piwnicy, czy lepiej jest je szybko wypić.

Prowadząca szkolenie Monika Bielka-Vescovi, sommelier z dyplomami International Sommelier Guild i WSET Advanced oraz wykładowcę kursów londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust, dyrektor Szkoły Sommelierów, zadbała o to, by wiedza teoretyczna przekazywana była w oparciu o praktyczną stronę degustacji o oceny wina.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są składowe wina, które nie umiemy rozróżnić. Często nie potrafimy rozróżnić poziomu tanin, kwasowości, ciężaru wina, mylimy podstawowe pojęcia, mylimy słodycz z intensywnością owocu. Nie mając tej podstawowej wiedzy, nie potrafimy poprawnie ocenić wina, mówić o nim ani połączyć je z potrawami. Powinniśmy się nauczyć rozbierać wino na części pierwsze – podkreśla Monika Bielka-Vescovi. – Zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy spotykamy się z różnymi sytuacjami, podczas których rozmawiamy o winie. Mówmy o nim, ale poprawnie, używajmy poprawnej terminologii i oceniajmy degustowane wina poprawnie.

Kupując wino świadomie, musimy wiedzieć jakich cech w winie szukamy. Nie będziemy mogli tego zrobić nie wiedząc, jak je poprawnie opisać by dobrać wino do okazji. A tę umiejętność zdobywa się właśnie na tego typu profesjonalnych szkoleniach.

– Warto było przyjechać na to szkolenie, było na bardzo wysokim poziomie, prowadziła je profesjonalistka, można się wiele nauczyć będąc nawet początkowo laikiem – mówi Beata Stodółka z Krosna. – Pierwszy raz byłam na tego typu szkoleniu i uważam, że dużo z niego wyniosłam. I już czekam na kolejne szkolenia proponowane przez Podkarpacką Akademię Wina.

Iwona Stolarz z Kolbuszowej przez kilkanaście lat pracowała, jako kelnerka, ale z winem nie miała zbyt dużo do czynienia. Jest pasjonatką wina, dużo na ten temat czyta, uczy się degustować. Na tego typu szkoleniu była jednak pierwszy raz.

– Kurs wyznaczył mi kierunek rozwoju w tej dziedzinie. Ucząc się tego sama, poruszam się chaotycznie, często nie wiem od czego zaczynać. Takie szkolenie jak dzisiejsze pozwoliło mi usystematyzować wiedzę, Uświadomiło, że są tematy, które pomijam ucząc się sama. Dowiedziałam się m.in. o pewnych aspektach, o których nie można zapominać na początku, bo wówczas cała nauka nie ma sensu. Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia i mam nadzieję, że będą kolejne – podkreśla pani Iwona.

Na prośbę uczestników organizatorzy szkolenia zapowiedzieli, że w najbliższym czasie zorganizowane będą szkolenia rozszerzające przekazaną teraz wiedzę. Tymczasem PAW prowadzi nabór na Roczny Praktyczny Kurs Winiarstwa. Więcej na ten tamta przeczytać można tutaj: http://akademiawina.org/index.php/event/lista-szkolen-i-kursow/item/314-roczny-praktyczny-kurs-winiarstwa

Partnerem organizacyjnym Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, prowadzonej przez Fundację na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” jest Miasto Jasło, partnerem medialnym portal Nasze Winnice.

Ewa Wawro
prezes Fundacji Galicja Vitis

{gallery}galerie/kurs_degustacja{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here