Na 2019 PAW ma wszystkie miejsca zajęte. Chętni zapisują się już na 2020!

0
Na 2019 PAW ma wszystkie miejsca zajęte. Chętni zapisują się już na 2020!
550d4948377bf6f7b418a7e39b30d860
Udostępnij:

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle nie zdążyła ogłosić naboru na piąty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Lista chętnych pełna była już w sierpniu, a zainteresowani zapisują się już na rocznik 2020.

– Zajęcia rozpoczynają się u nas końcem stycznia, dlatego nabór na nowe roczniki ogłaszaliśmy zawsze w październiku. Tak też planowaliśmy w tym roku, ale lista z możliwą do przyjęcia liczbą słuchaczy pełna była już początkiem sierpnia – mówi Ewa Wawro, dyrektor Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. – Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, przy większej prowadzenie zajęć praktycznych, na jakość których tak mocno stawiamy, byłoby bardzo utrudnione. Mimo, iż naboru nie zdążyliśmy nawet ogłosić, chętnych wciąż przybywa, wpisujemy ich na listę rezerwową. Niektórzy już się zapisali na rok 2020, inni liczą na to, że może zwolni się jeszcze jakieś miejsce na przyszły rok.

Przyjęcia do SPW oparte są głównie o kolejność zgłoszeń, wykształcenie czy wiek nie mają tu znaczenia. Co roku wśród akademików PAW znajdują się ludzie przeróżnych profesji, zainteresowani winiarstwem, zdobyciem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Niektórzy już mają swoje gospodarstwa winiarskie, inni dopiero takie planują, jedni nastawieni na winiarski biznes, inni chcą robić dobre wino na własne potrzeby. Wszystkich łączy jedno – wspólna winiarska pasja.

Winiarstwo wymaga poświęcenia i zaangażowania, trzeba być pasjonatem, by sprostać wymaganiom. To zawód trudny, ale jednocześnie niezwykle ciekawy i szlachetny. Cieszy mnie bardzo, że adeptów winiarskich wciąż przybywa, to świadczy niezbicie, że zmienia się nasze społeczeństwo. Od kraju kultury gorzałki zmierzamy w kierunku europejskiej kultury wina – mówi Roman Myśliwiec, pionier współczesnego winiarstwa w Polsce, założyciel Fundacji Galicja Vitis. – Z dumą i satysfakcją obserwuję rosnące wciąż zainteresowanie winiarstwem w Polsce. Na tym etapie nie możemy już sobie pozwolić na popełnianie błędów, dlatego edukacja winiarska jest taka ważna. Zainteresowanie naszą ofertą jest dla nas najlepszą rekomendacją, dowodem na to, że dobrze wypełniamy swoją edukacyjną misję.

PAW z roku na rok umacnia swoją pozycję czołowego ośrodka edukacji winiarskiej w Polsce. Wpisuje się także w promocję regionu.

– Podkarpacka Akademia Wina znakomicie sprawdziła się, jako forma promocji Jasła, miasta które postawiło na winiarstwo w swojej strategii wizerunkowej. Co roku do naszego miasta przyjeżdża nowa grupa ludzi, która pewnie nie trafiłaby do nas, gdyby nie to, że właśnie tutaj, w stolicy polskiego odrodzonego winiarstwa, może zdobywać wiedzę z tego zakresu – podkreśla burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Bardzo cieszę się z tego, że nasza jasielska akademia znakomicie odnalazła się na rynku potrzeb, dla tych dla których winiarstwo stało się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

Studium Praktycznego Winiarstwa dedykowane jest posiadaczom winnic oraz osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją wina. Celem Studium jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winorośli i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. Zajęcia trwają rok, w tym czasie słuchacze PAW zdobywają winiarską wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez czołowych fachowców w swoich dziedzinach. SPW obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego około 120 godzin stanowią zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program zajęć przystosowany jest do cyklu wegetacyjnego winorośli i produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Uczestnicy otrzymują także dodatkowe praktyki, szkolenia degustacyjne, z oceny wina, sommelierskie, wyjazdy studyjne, profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe.

Poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy SPW jest założona wiosną 2016 r. w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica, którą na zlecenie miasta założyła i prowadzi Fundacja Galicja Vitis. Na 50 arach rośnie 1800 krzewów winorośli, m.in.: Regent, Rondo, Seyval Blanc, Solaris, Jutrzenka. Na potrzeby Studium udostępniona jest także profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

O tym, jak przebiegają zajęcia tegorocznego SPW informujemy na bieżąco na naszej stronie w zakładce Aktualności http://akademiawina.org/ .

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Studium Praktycznego Winiarstwa, nie są nastawione na zysk, a opłaty uczestników pokrywają jedynie faktyczny koszt organizacji i obsługi administracyjnej szkoleń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here