Pierwszy semestr zaliczony wyjazdowo!

0
Udostępnij:

Tradycyjnie już ostatni zjazd pierwszego semestru Studium Praktycznego Winiarstwa odbywa się w konwencji wyjazdu studyjnego łączącego edukację winiarską z enoturystyką. W tym roku akademicy PAW odkrywali uroki regionu świętokrzyskiego.

10 zjazd SPW 2018 rozpoczął się w Klasztorze Ojców Dominikanów w Sandomierzu. Głównym organizatorem całego wyjazdu i przewodnikiem był o. Marek Grubka, dominikanin prowadzący przyklasztorną Winnicę św. Jakuba, tegoroczny słuchacz PAW.

Atmosfera i historia tego wyjątkowego miejsca, związanego z najstarszymi tradycjami winiarstwa w Polsce oczarowała wszystkich. Dopełnieniem była degustacja tamtejszego wina w zachowanej po dziś dzień trzynastowiecznej klasztornej piwnicy. Kosztowne prace restauracyjne potrwają zapewne jeszcze jakiś czas, ale po ich zakończeniu będzie to niewątpliwie historyczna perełka związana z klasztornymi tradycjami winiarskimi.

Obowiązkowy test sprawdzający zdobytą już przez słuchaczy PAW wiedzę miał wyjątkową oprawę – akademicy pisali go w sali tradycji winiarskich na krużganku klasztornym. Przebiegł sprawnie i bezproblemowo – wszyscy egzamin zaliczyli.

Sobotnie popołudnie akademicy PAW spędzili w Winnicy Nad Jarem. Gospodarze, Sylwia i Mateusz Paciurowie, oprowadzając grupę opowiadali o początkach winiarskiej pasji, problemach z jakimi się borykali i sukcesach jakie po drodze udało im się osiągnąć.

W ciągu jednego weekendu nie sposób było odwiedzić wszystkie świętokrzyskie winnice, ale słuchacze PAW mogli choć w telegraficznym skrócie się z nimi zapoznać dzięki wieczornej degustacji szkoleniowej przygotowanej przez dominikanina Marka Grubkę. Omawianie poszczególnych win poprzedzała krótka prezentacja winnicy, w której zostały wyprodukowane.

Niedzielny poranek rozpoczął się od kameralnej mszy św. odprawiona przez o. Marka w intencji wszystkich byłych i obecnych akademików i wykładowców PAW, w zaimprowizowanej kaplicy w ośrodku, w którym nocowała grupa.

Na trasie winiarskich wędrówek nie mogło zabraknąć czołowej w regionie – Winnicy Płochockich. W trakcie zwiedzania gospodarstwa i degustacji win Basia i Marcin dzielili się z akademikami swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i winiarską wiedzą.

Na zakończenie 10. zjazdu słuchacze SPW 2018 odwiedzili Winnicę Sandomierską. Jej właściciel, Marceli Małkiewicz, oprowadził grupę po winnicy i gospodarstwie, a na zakończenie zaprosił na degustację kilku win z regionu.

– W każdej z odwiedzanych winnic nasi akademiccy mieli okazję zobaczyć nieco inny sposób podejścia do zawodu winiarskiego i mogli posłuchać różnych historii tworzenia gospodarstwa. Nic w tym dziwnego, gdyż zawód winiarza ma swoją specyfikę i nie da się zamknąć w sztywnych, szablonowych ramach. Natomiast cechą wspólną odwiedzonych winnic jest ciepły, sadowniczy mikroklimat oraz bardzo dobra dla winorośli lessowa gleba. Na nasłonecznionych stokach wokół Sandomierza można uprawiać nawet delikatniejsze i później dojrzewające odmiany winorośli – mówi Roman Myśliwiec, założyciel prowadzącej PAW Fundacji Galicja Vitis.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z ostatniego zjazdu SPW 2018.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

{gallery}galerie/10_zjazd_18{/gallery}

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię