Podkarpaccy winiarze korzystają z Leonardo

0
Podkarpaccy winiarze korzystają z Leonardo
876bf0d06d19e26d37c3ab00d016af7b
Udostępnij:

Podkarpaccy winiarze w dniach 1-4 maja 2014 r. wzięli udział w kolejnym wyjeździe szkoleniowym projektu „W.I.N.E.: Wine In Northeaster Europe” realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci”. Tym razem odwiedzili stolicę Chorwacji – Zagrzeb i jego okolice. Po raz kolejny spotkali się partnerzy z sześciu krajów uczestniczących w projekcie.

– Poznawaliśmy zasady funkcjonowania interesującej oferty enoturystycznej wypracowanej przez winiarzy i władze okręgu zagrzebskiego – relacjonuje Paweł Lisak, jedna z uczestników szkolenia, członek SWP. – Rozpoczęliśmy od zwiedzania warsztatu i muzeum bednarskiego w mieście Jastrebarsko. Właściciel opowiadał o tradycjach i skomplikowanej sztuce wyrobu beczek. Następnie szeroko zapoznano nas z zasadami funkcjonowania, uregulowaniami prawnymi lokalnych „dróg winiarskich”, po czym odwiedziliśmy kilku winiarzy funkcjonujących przy Plešivička vinska cesta- Wine road of Plešivica.  

 

Odwiedzili: Šember wine cellar, Ciban wine cellar, Jagunić family farm, Korak wine cellar, Šoškić wine cellar, Tomac wine cellar, Braje family farm/cottage. Każdy z poznanych winiarzy zaprezentował własną, wyróżniającą go ofertę enoturystyczną.    

Kolejny dzień to malownicze miasto Samobor, gdzie spotkaliśmy się z winiarzami w miejscowego Stowarzyszenia Winiarzy. Zapoznano nas także z produkcją nalewek z lokalnych owoców i ziół, a w centrum miasteczka, tuż przy rynku przedstawiciel rodziny Filipec opowiedział o starej tradycji wyrobu wina z dodatkiem ziół „Bermet” i musztardy samoborskiej – mówi Lisak.

Zdobyta przez członków Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia wiedza będzie wykorzystana do opracowania materiałów szkoleniowych dla winiarzy pragnących stworzyć ciekawą ofertę enoturystyczną, jako dodatkowe źródło przychodów z winiarstwa.

Artykuły powiązane:

Warsztaty enoturystyczne na Morawach

W.I.N.E.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here