Podkarpaccy winiarze stawiają na edukację

0
Podkarpaccy winiarze stawiają na edukację
bc53d507c26770e8f294fcbf92ef0864
Udostępnij:

Jak poprawnie stosować nowo dopuszczone preparaty do ochrony winorośli? Co winiarzom może dać utworzenie klastra? To tematy poruszane w ramach szkoleń zorganizowanych przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Szkolenia winiarzy odbyły się 26 stycznia br., tradycyjnie już w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Bez wątpienia były to bardzo potrzebne spotkania i zostały wysoko ocenione przez uczestników. Zapowiedziano już kontynuację poruszanych tematów w najbliższym czasie.

Pierwsze szkolenie, pod roboczym tytułem „Udział winiarzy w klastrach”, prowadził Andrzej Boratyn, pracownik PODR w Boguchwale. Mówił m.in. o tym, na czym polega idea klastrów, jakie mogą być korzyści dla należących do nich podmiotów gospodarczych i instytucji oraz czym klastry różnią się od grup producenckich. Przy analizie poszczególnych aspektów z tym związanych tematem przewodnim było winiarstwo.

ac04

Drugie szkolenie prowadził czołowy polski specjalista w dziedzinie ochrony roślin, dr Janusz Mazurek. Omawiał niedawno dopuszczone w Polsce do użycia preparaty do ochrony winorośli. Zwracał uwagę na to, jak je prawidłowo stosować, w jakich fazach wegetacji roślin i w jakich dawkach, aby nie przynosząc negatywnych skutków dla środowiska, zabezpieczyć nasze winnice przed mączniakiem prawdziwym, mączniakiem rzekomych i szarą pleśnią – trzema najczęściej występującymi chorobami winorośli. Przy okazji pytań zadawanych przez uczestników szkolenia okazało się, że podkarpaccy winiarze mają już sporą wiedzę na ten temat, dzięki czemu prowadzone dyskusje były na wysokim poziomie merytorycznym.

ac09

O zarejestrowanych niedawno środkach ochrony winorośli przeczytacie Państwo w naszej zakładce          UPRAWA WINOROŚLI  

Polecamy także wywiad z dr Januszem Mazurkiem opublikowanym na naszym portalu w zakładce           KOMENTARZE I OPINIE   

Ewa Wawro

{gallery}galerie/szkolenia_mazurek{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here