Podkarpackie szkolenia dla winiarzy

0
Podkarpackie szkolenia dla winiarzy
fc2062aef352f80dc2215f346ba9ce28
Udostępnij:

Od 2004 r. rozwój winiarstwa na Podkarpaciu wydatnie wspierają samorządowcy dofinansowując kolejne programy szkoleniowe i działania promocyjne, a wiedzą i doświadczeniem dzielą się członkowie Polskiego Instytutu Winorośli i Wina oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Dzięki nim Podkarpacie od kilku lat wyrasta na winiarskie edukacyjne centrum szkoleniowe. Nigdzie indziej w Polsce nie prowadzi się tylu, a do tego zakrojonych na tak dużą skalę, programów edukacyjnych dla zainteresowanych winiarstwem osób. To dobry i innowacyjny sposób promocji województwa podkarpackiego, zachęta do odwiedzenia tego regionu i poznania jego uroków.

Pierwszy, pilotażowy program p.n. „Podkarpackie winnice”, realizowany był w latach 2004 – 2006 i zapoczątkował szeroko rozumiane działania na rzecz odrodzenia się tradycji winiarskich na Podkarpaciu. W szkoleniach teoretycznych i praktycznych, krajowych i zagranicznych uczestniczyło ok. 160 osób. Dzięki nim zdobywali potrzebą wiedzę do tego jak prawidłowo rozpocząć przygotowania do założenia winnicy, jak ją później prowadzić, jak poprawnie zrobić wino i wreszcie jak w przyszłości na tym zarobić. Odwiedzili małe gospodarstwa winiarskie na Węgrzech, w Zagraniczny wyjazd enoturystyczny onlineAustrii i w Niemczech, przeszli też kurs enologiczny w szkole winiarskiej w Silberbergu w Austrii oraz staż w gospodarstwach winiarskich na terenie Styrii. Równolegle ze szkoleniami prowadzone były działania zmierzające do doskonalenia polskiego prawa winiarskiego.

Program był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, szybko okazało się, że warto było go rozpocząć i realizować, a wydane środki finansowe nie poszły na marne. Już w trakcie jego realizacji na Podkarpaciu powstało 40 winnic o łącznej powierzchni około 15 hektarów.

Zainteresowanych winiarstwem osób przybywało z roku na rok, a w efekcie i winnic na Podkarpaciu. Coraz wyraźniej rysowała się potrzeba organizowania kolejnych szkoleń i otwierała szansa na innowacyjny rozwój regionu. Do kontynuacji programów winiarskich nie trzeba było długo przekonywać decydentów, Samorząd Województwa Podkarpackiego dofinansował kolejny program – „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”. W rozpisanym na lata 2007- 2009 programie wzięło udział ponad 150 osób. Bazując na wieloletnich doświadczeniach europejskich winiarzy uczestnicy szkoleń uczyli się, jak przygotować swoje gospodarstwa do stworzenia specjalistycznej oferty turystyki winiarskiej o europejskim standardzie oraz do bezpośredniej sprzedaży wina. Uczestnicy oprócz wiedzy teoretycznej, jaką posiedli podczas szkoleń krajowych, wyruszyli na enoturystyczne szlaki. Wiedzę praktyczną zdobywali odwiedzając małe i średnie gospodarstwa winiarskie na Węgrzech, w Austrii, Słowacji i na Morawach. Uczestniczyli także w kursach enologicznych w szkole winiarskiej w Silberbergu w Austrii oraz w węgierskim Instytucie Winnictwa w Egerze. Przekonali się także o konieczności wdrożenia wspólnej promocji gospodarstw winiarskich, jako atrakcji turystycznej regionu. I tak zaczęto tworzyć Podkarpacki Szlak Winnic, którego prezentacja jest głównym celem niniejszej publikacji.

Szkolenie dla osób zainteresowanych winiarstwem onlineObecnie realizowany jest trzeci z projektów dofinansowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego – „ Uprawa winorośli i produkcja wina w małym gospodarstwie na Podkarpaciu”, rozpisany na lata 2011-2013. Zmieniono nieco formułę zadań i podzielono uczestników na dwie grupy docelowe. Pierwsza to zaawansowani winiarze, właściciele już istniejących winnic. Dzięki szkoleniom podnoszą swoje umiejętności w trudnej sztuce winiarskiej. Druga grupa, do której adresowane są działania w ramach realizowanego programu, to początkujący winiarze. Zainteresowanie szkoleniami jest co roku tak duże, że organizatorzy zmuszeni są ograniczać przyjmowanie zgłoszeń. Jak widać bum na winnice wciąż trwa, a to oznacza, że jeszcze długo winiarstwo na Podkarpaciu będzie się dynamicznie rozwijać.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here