Powstało Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

Powstało Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy - Naszewinnice

4
12318
e3d995a152e18bb86fa197fdc98b26b8
e3d995a152e18bb86fa197fdc98b26b8

Kolejne stowarzyszenia winiarzy w Polsce już po rejestracji. 19 lipca Sąd Rejonowy w Kielcach dokonał wpisu do Rejestru Stowarzyszeń Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.

W zebraniu założycielskim stowarzyszenia uczestniczyli właściciele kilku okolicznych winnic min. Winnica Nad Jarem, Winnica Płochockich, Winnica Sandomierska, władze miasta Sandomierz, przedstawiciele Sandomierskiego Towarzystwa Naukowego, ludzie z branży winiarskiej i pasjonaci winorośli i wina.

Stowarzyszenie ma na celu zrzeszenie winiarzy z regionu sandomierskiego, a także odnowienie tradycji winiarskich, jakie miały miejsce już w średniowieczu na ziemiach Sandomierszczyzny o czym świadczą nazwy miejscowości: Winiary, Winiarki, a także liczne wzniesienia o nazwie Winnica. Powstanie i rozwój winiarstwa w Sandomierzu i jego otoczeniu wiąże się z przybyciem Zakonu Dominikanów w 1227 roku. Z początku na potrzeby liturgiczne założyli na terenie swoich posiadłości winnicę. O jej dynamicznym rozwoju świadczy otrzymanie 1237 roku certyfikatu handlowego od Książąt Piastowskich na dystrybucję wina w Europie.

Specyficzne warunki klimatyczne i geograficzne, ciepłe gleby lessowe sprzyjające uprawie winorośli wpływają na coraz większe zainteresowanie winiarstwem w Sandomierskim Regionie.

W skład zarządu Sandomierskiego Stowarzyszenia wchodzą następujące osoby:

Marcin Płochocki – Prezes
Mateusz Paciura – Wiceprezes
Piotr Mirkowski – Skarbnik
Marceli Małkiewicz – Sekretarz

Tekst: Sylwia Paciura

4 KOMENTARZE

  1. Basiu i Marcinie jesteście wielcy, podziwiam i gratuluję. Wasz upór do realizacji swoich marzeń jest godny podziwu. Pozdrawienia dla wszystkich założycieli stowarzyszenia Rysiek z Kolbuszowej

  2. Pani Sylwio!jestem pod wrażeniem Państwa działalności, mieszkam na Dolnym Śląsku chętnie byłabym Państwa ogniwem na tym terenie. Pozdrawiam, Bożena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię