Powstało Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

4
Powstało Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy
e3d995a152e18bb86fa197fdc98b26b8
Udostępnij:

Kolejne stowarzyszenia winiarzy w Polsce już po rejestracji. 19 lipca Sąd Rejonowy w Kielcach dokonał wpisu do Rejestru Stowarzyszeń Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.

W zebraniu założycielskim stowarzyszenia uczestniczyli właściciele kilku okolicznych winnic min. Winnica Nad Jarem, Winnica Płochockich, Winnica Sandomierska, władze miasta Sandomierz, przedstawiciele Sandomierskiego Towarzystwa Naukowego, ludzie z branży winiarskiej i pasjonaci winorośli i wina.

Stowarzyszenie ma na celu zrzeszenie winiarzy z regionu sandomierskiego, a także odnowienie tradycji winiarskich, jakie miały miejsce już w średniowieczu na ziemiach Sandomierszczyzny o czym świadczą nazwy miejscowości: Winiary, Winiarki, a także liczne wzniesienia o nazwie Winnica. Powstanie i rozwój winiarstwa w Sandomierzu i jego otoczeniu wiąże się z przybyciem Zakonu Dominikanów w 1227 roku. Z początku na potrzeby liturgiczne założyli na terenie swoich posiadłości winnicę. O jej dynamicznym rozwoju świadczy otrzymanie 1237 roku certyfikatu handlowego od Książąt Piastowskich na dystrybucję wina w Europie.

Specyficzne warunki klimatyczne i geograficzne, ciepłe gleby lessowe sprzyjające uprawie winorośli wpływają na coraz większe zainteresowanie winiarstwem w Sandomierskim Regionie.

W skład zarządu Sandomierskiego Stowarzyszenia wchodzą następujące osoby:

Marcin Płochocki – Prezes
Mateusz Paciura – Wiceprezes
Piotr Mirkowski – Skarbnik
Marceli Małkiewicz – Sekretarz

Tekst: Sylwia Paciura

4 KOMENTARZE

  1. Basiu i Marcinie jesteście wielcy, podziwiam i gratuluję. Wasz upór do realizacji swoich marzeń jest godny podziwu. Pozdrawienia dla wszystkich założycieli stowarzyszenia Rysiek z Kolbuszowej

  2. Pani Sylwio!jestem pod wrażeniem Państwa działalności, mieszkam na Dolnym Śląsku chętnie byłabym Państwa ogniwem na tym terenie. Pozdrawiam, Bożena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here