Słuchacze PAW zdobywali Eger!

0
Słuchacze PAW zdobywali Eger!
b2817edf79750dc373157d782cce30ec
Udostępnij:

To był bardzo udany i co najważniejsze pouczający wyjazd studyjny. Słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa odwiedzili kilku czołowych winiarzy egerskich.

W ramach weekendowych zjazdów Studium Praktycznego Winiarstwa tym razem zabraliśmy tegoroczną grupę naszych słuchaczy na studyjne zajęcia szkoleniowe do Egeru. Jak było? Super! Organizatorzy wyjazdu ustalając program szkolenia wybrali takich winiarzy, dzięki którym grupa mogła mieć szersze spojrzenie na ofertę jednego z najważniejszych regionów winiarskich na Węgrzech. Ze zrozumiałych względów krótki weekendowy wyjazd nie pozwolił nam na odwiedziny w innych godnych polecenia i często wręcz topowych winiarniach, ale wszystko jeszcze przed nami.

Nie bez znaczenia dla edukacyjnej strony wyjazdu miał fakt, że nasi gospodarze, wiedząc o tym, że nie jest to przypadkowa grupa enoturystów a winiarze z Polski, zaprezentowali najciekawsze wina.

W piątek popołudniu odwiedziliśmy piwniczkę Petreny Winery w Dolinie Pięknej Pani. Po wysmakowanej degustacji i dobrej kolacji uczestnicy szkoleniowego wyjazdu przespacerowali się po Egerze. Przepiękne i urokliwe miasteczko nocą wygląda wręcz urzekająco.

W sobotę rano najpierw odwiedziliśmy przetwórnię Petreny Winery położoną w miejscowości Verpelet, kilkanaście kilometrów od Egeru. Zapoznając się z technologią produkcji w tym gospodarstwie winiarskim mieliśmy okazję spróbować i ocenić pierwsze z tegorocznych zbiorów fermentujące jeszcze wina. Petreny Winery to wyjątkowe, niezwykle dynamicznie rozwijające się rodzinne przedsięwzięcie, pokazujące jak korzystając z możliwych do uzyskania na Węgrzech dotacji można prężnie i ambitnie rozwijać swoje gospodarstwo winiarskie. O prowadzeniu winnicy, stosowanych metodach winifikacji, marketingu winiarskim i całej otoczce z tym wszystkim związanej, w niezwykle ciekawy sposób opowiadał nasz gospodarz Atilla Petreny. Z racji tego, że świetnie mówi po polsku, był naszym przewodnikiem i tłumaczem podczas wizyt u innych winiarzy egerskich.

Drugą, bardzo ciekawą i wartą odwiedzenia winiarnią, szczególnie pod względem enoturystycznym, którą poznali nasi słuchacze była Bolyki Borok Eger. Winiarnia mieści się w starym kamieniołomie położonym zaledwie 2 km od centrum Egeru. Duże skalne formy stanowią tam naturalne ściany winiarni, a wewnątrz nich wydłubano i zaaranżowano naturalne korytarze i pomieszczenia do składowania wina i organizowania degustacji. Wykorzystano naturalne uksztaltowanie terenu łącząc przy tym elementy nowoczesności i tradycyjnych rozwiązań.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem grupa odwiedziła piwnice Lajosa Gala. To była bardzo udana degustacja i niezapomniany wieczór. Dr Lajos Gal był wieloletnim szefem Instytutu Winorośli i Wina w Egerze, obecnie wykładowca w Wyższej Szkole Rolniczej w Eszterházy i sekretarzem gminy winiarskiej w Egerze. Jest niestrudzonym popularyzatorem egerskich win, orędownikiem powrotu do tradycyjnego, bardziej lekkiego i finezyjnego stylu lokalnych win. Ten czołowy egejski winiarz dąży do zaostrzenia przepisów, to m.in. dzięki jego staraniom wprowadzono w bikaverach kategorie superior i grand superior.

Po całodniowej nauce był też czas na relaks w termach w Egerszalok

Niedzielne przedpołudnie słuchacze spędzili w piwnicy Egri Borvar (Egerski Zamek Wina). Winnica i piwnice Ferenca Tótha to rodzinne przedsięwzięcie, którego nestor jest ambasadorem odmiany kadarka, ale dla gości mają szeroką gamę win do wyboru.

W drodze powrotnej wykładowca PAW Wojciech Bosak podsumował i usystematyzował zdobytą podczas wyjazdu wiedzę, rozszerzając ją o historię powstania regionów winiarskich na Węgrzech, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Egeru.

Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”

{gallery}galerie/eger_16{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here