Spotkanie autorskie z o. Markiem Grubką oraz premiera książki „Winne smaki Wzgórza Jakubowego”

0
Spotkanie autorskie z o. Markiem Grubką oraz premiera książki „Winne smaki Wzgórza Jakubowego”
Promocja książki
Udostępnij:

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu. „Winne smaki Wzgórza Jakubowego” to książka, która z pewnością zauroczy nie tylko koneserów polskiego wina i sympatyków tego niezwykłego miasta, jakim jest Sandomierz.

Spotkanie autorskie z o. Markiem Grubką oraz premiera książki „Winne smaki Wzgórza Jakubowego” – 14 lipca, godz. 19., Klub Polskiego Wina „Bezapelacyjni”, Warszawa.

A oto fragmenty recenzji i rekomendacji, jakie ta niezwykła książka otrzymała:

„Prawdziwi koneserzy nie piją wina: smakują tajemnice, mawiał poeta Pablo Neruda. Marek Grubka OP w swojej najnowszej książce pozwala nam posmakować tajemnic jednej z najstarszych winnic w Polsce, sandomierskiej Winnicy Jakubowej, słynnej kiedyś na całą Europę. Daje powąchać bukiety win, które tutaj się rodzą i są doceniane. Niespiesznym krokiem badacza turystyki kulturowej oprowadza nas po najbardziej klimatycznych zaułkach Sandomierza, by dać nadzieję na lepsze życie, w rytmie slow.”

Dr Monika Górska, założycielka Mistrzowskiej Szkoły Storytellingu Biznesowego, fabrykaopowiesci.pl

„Wejście na właściwą  ścieżkę życiową wiąże się ze zdobyciem świadomości trudnej drogi, na której przeszkody hartują ducha. Podczas indywidualnej drogi odkrywa się jednak jej uniwersalne elementy, które w przypadku osiągnięcia celu na tyle nas przemieniają, że odkrywamy w sobie, czy i jak moja ścieżka łączy się z odkryciem sensu mego życia. Choć bowiem wszystkie wędrówki pokazują możliwość oderwania się od płaskości egzystencji, tylko niektóre z nich sięgają wyższych, transcendentnych wartości. Czy tę refleksję, którą odkryć się można na różnych mądrościowych szlakach da się wpisać  w  przemyślenia zawarte w książce Marka Grubki OP Smaki winiarskie Wzgórza Jakubowego. Turystyka kulturowa w Sandomierzu?  Czy rozsiane po niej egzystencjalne odniesienia korespondować mogą z tymi, które wydeptuje się na winiarskich szlakach w ramach turystyki kulturowej, w szczególności na sandomierskie Wzgórze Jakubowe? Dobitniej rzecz wyrażając, czy w tym połączeniu w ramach turystyki slow nie spłyca się, nie gubi   transcendentnego sensu ludzkiego życia? Autor Winnych smaków Wzgórza Jakubowego stara się nas przekonać, że wędrowiec w ramach tak pojętej turystyki jest w stanie odnaleźć siebie w rozmaitych wymiarach ludzkiego bytowania, od zmysłowego smakowania po smakowanie duchowe,  związane z przekroczeniem stricte przyziemnego egzystowania.  Moc jego perswazji obwarowana zostaje bogatą erudycją z zakresu historii konkretnego winiarskiego szlaku,  zwanego czy to sandomierskim, czy Jakubowym.  Ale nie tylko. Autor wnika w historię tego szlaku wyposażony w narzędzia teoretyczne, głównie kulturoznawcze, dzięki którym rozpoznaje bogate dziedzictwo kulturowe opisywanego terenu, jak i jego tożsamościową wizytówkę. Pamięć i tożsamość to słowa klucze, które umożliwiają mu otworzyć bramy dwóch sandomierskich lokalizacji miasta, zaprezentować ich unikatową tkankę kulturową i historyczną. Pozwalają mu też rozwijać narrację w kierunku filozoficznych i światopoglądowych konstatacji, które pogłębiają  informacyjną i kulturową treść książki.”

Prof. dr hab. Anna Grzegorczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

„Tematyka recenzowanej publikacji jest niewątpliwie oryginalna, gdyż Autor, jako pierwszy prawdopodobnie, podjął się omówienia zagadnienie reaktywacji tradycji winiarskich Wzgórza Jakubowego i wpisania tego w kontekst znaczenia podróży oraz tematyki turystyki kulturowej w Sandomierzu. Temat jest autorowi dobrze znany z autopsji (do czego się zresztą w publikacji przyznaje), co niewątpliwie wpływa na wyższą wiarygodność omawianych kwestii. To publikacja potrzebna rynkowi turystycznemu z dwóch chociażby powodów: po pierwsze winiarstwo i enoturystyka dynamicznie się w Polsce rozwijają i każda kolejna, obszerna, publikacja na ten temat, jest cenna. Po drugie, w czasie popandemicznym, turystyka kulturowa potrzebuje nowych bodźców do rozwoju, a publikacja M. Grubki, mająca też trochę charakter antropologicznego przewodnika dla turystów kulturowych, może temu służyć. (…) Recenzowana publikacja jest ciekawa, odnosi się do słabo rozpoznanych naukowo treści, przez co zapełnia lukę w zakresie prac antropologicznych czy kulturoznawczych na temat potencjału Sandomierza dla turystyki kulturowej oraz tradycji winiarskich na Wzgórzu Jakubowym.”

Dr hab. Karolina Buczkowska-Gołąbek, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu

/red/

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię