W PAW ruszyły zjazdy nowego rocznika słuchaczy

0
W PAW ruszyły zjazdy nowego rocznika słuchaczy
570796c183ff69c8bf360848aa19a0f1
Udostępnij:

Ruszyły zajęcia kolejnego, trzeciego już rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowanie i uznaniem. Przez cały rok na weekendowe zajęcia przyjeżdżają do Jasła winiarze z całej Polski, a w tym roku nawet z Belgii.

Kolejna 30 osobowa grupa słuchaczy PAW rozpoczęła swoją winiarską edukację. Co dwa tygodnie przez cały rok będą przyjeżdżać do Jasła po kolejną porcję wiedzy teoretycznej i umiejętności praktyczne. Wśród tegorocznych słuchaczy PAW przeważają mieszkańcy woj. małopolskiego i śląskiego. Pozostali reprezentują województwa: świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie, wielkopolskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie. Najdłuższą trasę do pokonania będzie miał słuchacz, który co dwa tygodnie przylatywał będzie na zajęcia do Jasła aż z Belgii!

Dołożymy wszelkich starań by spełnić państwa oczekiwania. Myślę, że bez cienia przesady i autoreklamy, w tej chwili jest to jedyna prawdziwa szkoła winiarstwa w Polsce, a decydują o tym głównie praktyki – podkreślił Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.

Od paru lat obserwujemy w Polsce ogromny bum na zakładanie nowych winnic, a produkcja wina w nieprawdopodobnym stopniu się komercjalizuje, w dobrym tego słowa znaczeniu. Winnice są coraz lepiej prowadzone, są coraz wydajniejsze, produkcja wina jest na coraz wyższym poziomie, wina są coraz lepsze. Myślę, że zgromadziliśmy przez te ostatnie lata sporo takiej wiedzy, którą możemy już się dzielić – mówił Wojciech Bosak, członek rady Fundacji Galicja Vitis. – Od kilku lat różne ośrodki uniwersyteckie wprowadziły studia podyplomowa, które nazywają się enologią, ale to nie jest enologia, tak samo jak i my nie możemy sobie takiej etykietki enologii przykleić. Enologią nazywa się uniwersytecie wykształcenie w randze co najmniej studiów magisterskich dotyczących produkcji win. Nasze Studium uczy przyszłych winiarzy praktyki winiarskiej i udaje nam się to realizować. Mamy tutaj na miejscu dobre zaplecze, mamy winnice, mamy winiarnie, gdzie państwo będziecie się tego wszystkiego uczyć i mamy najlepszych wykładowców – praktyków winiarskich.

Cykl rocznych szkoleń prowadzonych w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 tradycyjnie rozpoczął się od krótkiego wykładu inauguracyjnego. Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis, prowadzącej Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, omówiła w zarysie historie winiarstwa na świecie i w Polsce, poświęcając więcej uwagi czasom obecnym. Przytaczając konkretne fakty i uwarunkowania wykazała, że Jasło, nazywane coraz częściej stolicą polskiego winiarstwa w pełni sobie na to określenie zasłużyło.

Już pierwszego dnia Studium organizatorzy pomyśleli o zajęciach praktycznych. Poświęcone były podstawom prawidłowej degustacji i ocenie wina. Dzięki interaktywnym zajęciom prowadzący PAW mogli wstępnie zapoznać się z dotychczasowym poziomem wiedzy winiarskiej swoich kursantów, co pozwoli na bardziej precyzyjne dopasowanie zajęć do potrzeb i wymagań uczestników szkoleń.

Drugi dzień zjazdu poświęcono zagadnieniom, które mają przygotować słuchaczy do dalszej nauki winiarstwa. Omówiono pochodzenie, systematykę i wymagania siedliskowe winorośli, budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron, pomieszczenia, sprzęt i materiały do wyrobu wina. Zajęcia prowadzili Roman Myśliwiec i Wojciech Bosak.

Drugi zjazd SPW 2017 odbędzie się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Poświęcony będzie m.in. omówieniu składu oraz analizie chemicznej moszczu i wina a także mikrobiologii wina. To bardzo ważne zagadnienia dla winiarzy, o czym w ciągu roku przekonają się słuchacze robiąc swoje wina.

Szczegółowy harmonogram zajęć prowadzonych przez PAW w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 do pobrania w załączniku. Na czerwono zaznaczone są zajęcia dostępne dla zainteresowanych osób nie będących słuchaczami rocznego Studium.

Jak przebiegają zajęcia można na bieżąco śledzić na stronie www.akademiawina.org a także na naszym portalu.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zajęcia teoretyczne odbywają się w przepięknym, zabytkowym Pałacu Sroczyńskich w Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 2, gdzie od lat swoją siedzibę ma Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Portal NaszeWinnice.pl sprawuje stały patronat medialny nad PAW.

{gallery}galerie/1_zjazd_17{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here