Wyjazd studyjny na zakończenie pierwszego semestru

0
Wyjazd studyjny na zakończenie pierwszego semestru
f6e095e44349bba4e0775cb7dacd0d59
Udostępnij:

Na zakończenie pierwszego semestru Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 organizatorzy zabrali słuchaczy na wyjazd studyjny łączący enoturystykę, edukację winiarską ze sprawdzianom zdobytej do tej pory wiedzy.
Zajęcia rozpoczęły się w Winnicy Rodziny Steców położonej w Tuchowie k. Tarnowa. Upał nie zniechęcił uczestników do spaceru w winnicy. Gospodarz, Rafał Stec, opowiadał o historii założenia winnicy, stosowanych zabiegasz agrotechnicznych, ambitnych planach rozwoju gospodarstwa winiarskiego.

Degustacja tamtejszych win, już w chłodnej przetwórni, była nie tylko miłym i smacznym zakończeniem wizyty. Jak każda degustacja w ramach zajęć PAW miała charakter szkoleniowy.

Z Tuchowa grupa przejechała do Pogorzan k. Szczyrzyca, gdzie w tamtejszym gospodarstwie agroturystycznym „Koziarnia” zaplanowano nocleg.

Uczestnicy zajęć SPW pisali test sprawdzający zdobytą dotychczas wiedzę. Wieczorna kolacja połączona była z degustacją win biorących udział w tegorocznym Galicyjskim Konkursie Win, którego organizatorem jest Fundacja „Galicja Vitis”.

Drugi dzień szkolenia wyjazdowego odbył się w Winnicy Chodorowa położonej w gminie Grybów. Wizytując winnice uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak prowadzona jest uprawa winorośli w tej lokalizacji. W przetwórni, współwłaściciel winnicy Zbigniew Krzyżak, mówił m.in. o tym, jak działa używany przez niego urządzenie do filtrowania wina oparty na technologii z użyciem ziemi okrzemkowej. Zademonstrował także urządzenie do degorżowania, czynności koniecznej przy produkcji wina musującego. Wizytę słuchaczy PAW w Chodorowej zakończyła degustacja komentowana tamtejszych win.

Przed wakacyjną przerwą odbędą się jeszcze dwa zjazdy zaplanowane na drugi semestr SPW 2016.

W dniach 9-10 lipca br. zajęcia poprowadzi Piotr Stopczyński. Tematem zajęć będą: fermentacja jabłkowo-mlekowa, pielęgnacja młodego wina po fermentacji, dojrzewanie wina, zastosowanie beczek, butelkowanie oraz higiena i bezpieczeństwo przy wyrobie wina.

Zjazd dostępny jest dla osób niebędących słuchaczami SPW. Zgłoszenia możliwe są poprzez formularz na stronie http://akademiawina.org/index.php/event/zgloszenie-rejestracja

Cena – 1 dzień – 150 zł,  2 dni – 250 zł.

W dniach 23-24 lipca zajęcia poświęcone będą ocenie degustacyjnej wina w praktyce winiarskiej –prowadzący Wojciech Bosak.

Zajęcia praktyczne w winnicy, poświęcone sezonowym pracom związanym, z prowadzeniem i ochroną winnicy poprowadzi Roman Myśliwiec.

Zjazd dostępny jest wyłącznie dla uczestników SPW 2016.

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja „Galicja Vitis”

{gallery}galerie/10_zjazd_16{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here