V Jesień Enologiczna

0
V Jesień Enologiczna
eb28519930c54357ccc74f171853378d
Udostępnij:

Zapraszamy na enologiczno-kulturalne wydarzenia w ramach V Jesień Enologiczna, podczas której w gronie prężnie działających enolożek, sommelierek, restauratorek i miłośniczek wina spędzimy czas na degustowaniu, poznawaniu tajników wina, metod łączenia wina z potrawami i wielu innych.

W ramach cyklu wydarzeń podzielimy się nie tylko naszą wiedzą, ale i pasją.

W tym roku realizujemy temat przewodni BLIŻEJ NATURY.

PROGRAM V JESIENI ENOLOGICZNEJ

WRZESIEŃ

05.09 ROK W WINNICY BIODYNAMICZNEJ – preludium V Jesieni Enologicznej
Gdzie: Winiarnia – Restauracja Klimaty Południa, Kraków
Wieczór degustacyjny polskich win połączony z kolacją i wykładem dotyczącym ważnego tematu Jak żyć w zgodzie z naturą? W trakcie wieczoru na stołach królować będą znakomite polskie wina z winnicy Wieliczka. Szef kuchni zaprezentuje niezwykłość połączeń dań inspirowanych kuchnią lokalną z winami a Agnieszka Wyrobek Rousseau i Piotr Jaskóła przybliżą nam życie na winnicy, wśród darów natury i produktów prostych do zrobienia w naszych domach.

16.09 Międzynarodówka BIO WAW – preludium V Jesieni Enologicznej
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa
Czy wina ekologiczne są lepsze od konwencjonalnych? Kim byli Rudolf Steiner i Maria Thun? Co to takiego biodynamika? Kto na wizytówce zwykł umieszczać napis „asystent przyrody, nie winemaker”? Uprawa organiczna a zrównoważone rolnictwo? Wina naturalne, co to takiego? Te i inne kwestie związane z winami „eko”, wciąż budzącymi kontrowersje i spore emocje, poruszymy podczas degustacji „Międzynarodówka bio”.

20.09 Zbiory w Winnicy Słońce i Wiatr – oficjalne otwarcie Jesieni Enologicznej
Gdzie: Winnica Słońce i Wiatr, Świńczów 69, Skała (województwo małopolskie), godz. 16:30
Stowarzyszenie Kobiety i Wino oraz Winnica Słońce i Wiatr serdecznie zapraszają na winobranie oraz degustację win wraz z food-pairingiem – przekąskami przygotowanymi przez Katarzyna Solańska certyfikowaną sommelierkę, autorkę bloga Kate’s Wine&Cuisine by Kate’s Kitchen. Degustację poprowadzi Monika Bielka-Vescovi

27.09 Tajemnicza Degustacja – Złota Jesień
Gdzie: tajemnicze miejsce, Kraków i okolice
Koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie. Degustację prowadzi prezes honorowa Stowarzyszenia, Monika Bielka-Vesovi

28.09 Winnice na Dolnym Śląsku – studyjnie
Gdzie: Villa Elise Park Pension, Stronie Śląskie
Wyjazd do Villa Elisee Park Pension, w ramach którego zorganizowane zostały wizyty studyjne w Winnicy Wzgórz Trzebnickich, Winnicy Silesian, Winnicy Hople Paczków. Wydarzenie dla Członkiń Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

***

PAŹDZIERNIK

02.10 LET’S TASTE POLAND
Gdzie: Londyn
Masterclass przeznaczony dla sommelierów, restauratorów oraz mediów branżowych. Tematem spotkania, będzie uprawa winorośli w chłodnych warunkach klimatycznych, historia produkcji wina w Polsce, aktualny stan polskiego winiarstwa oraz perspektywy rozwoju. Po masterclass’ie na stoiskach odbędą się degustacje połączone z poczęstunkiem.

03.10 WINA BIO – MODA CZY KONIECZNOŚĆ – degustacja
Gdzie: Winiarnia – Restauracja Klimaty Południa, Gertrudy 5, Kraków
Degustacja win bio ze specjalnym menu opartym na produktach naturalnych.

16-17.10 Konferencja BLIŻEJ NATURY
Gdzie: Centrum Konferencyjne MsMermaid, Warszawa
Dwudniowe wydarzenie w tematyce BIO, towarzyszące Forum Rozwoju Mazowsza. W ramach konferencji odbędą się wykłady, masterclass, prezentacja mapy enoturystycznej, panel dyskusyjny oraz warsztaty food&wine pairing.

18.10 POLSKIE WINO MUSUJĄCE
Gdzie: Pstrąg Ojcowski, Park w Ojcowie
Prezentacja Stowarzyszeniowego wina musującego, wyprodukowanego we współpracy z Winnica Chodorowa. Przegląd polskich win musujących z pairingiem przygotowanym przez certyfikowaną sommeliere Katarzyna Solańska.

18.10 Warsztat o polskim winie
Gdzie: Wino i miód, Rynek Dębnicki 13, Kraków, godz. 20:00
W Wino i Miód weźmiemy na warsztat nasze lokalne winnice; Winnica Wieliczka oraz Winnica Słońce i Wiatr. Warsztat będzie niebywale ciekawy bo zagoszczą na nim sami twórcy i założyciele tych winnic!

25.10 Dom Bliskowice w ZaKładce – Naturalnie
Gdzie: ZaKładka Bistro de Cracovie, Józefińska 2, Kraków, godz. 19:30
Kolacja połączona z komentowaną degustacją naturalnych win z winnicy DOM Bliskowice. Jako pierwszy i jedyny polski producent DOM Bliskowice spełnia kryteria organizatorów i bierze udział w światowym festiwalu win naturalnych RAW WINE.

25.10 TAJEMNICZA DEGUSTACJA – Kalifornia
Gdzie: tajemnicze miejsce na terenie Krakowa lub okolic
Koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie. Degustację prowadzi prezes honorowa Stowarzyszenia, Monika Bielka-Vescovi.

27.10 GRZYBY I WINO
Gdzie: Winiary k/Krakowa
Niedzielny piknik z ogniskiem, podczas którego certyfikowana sommeliere, Katarzyna Solańska, oraz prezes honorowa Stowarzyszenia KiW – Monika Bielka-Vescovi, opowiedzą o połączeniu wina z grzybami. Spotkanie odbędzie się w formie warsztatów.

28.10 WINA POMARAŃCZOWE na Halloween
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa
Pomarańczowe czyli białe czy czerwone? Jak powstaje pomarańczowe wino i gdzie najczęściej jest produkowane? Czym charakteryzują się jego różne style? Jak powinno smakować a co jest uznawane za wadę? By poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zapraszamy na degustację. Odkryjemy przed Państwem sekrety pomarańczowego świata winnego przedstawiając pełen wachlarz kolorów, styli i profili aromatycznych.

***

LISTOPAD

14.11 KWASOWOŚĆ W WINIE – warsztat z laboratorium
Gdzie: Kraków
Warsztaty z laboratorium ENOLAB, w trakcie których zbadamy kwasowość i zawartość cukru w winie. Wydarzenie dla Członkiń Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

20.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9
Jak co roku zapraszamy na stoisko Stowarzyszenia Kobiety i Wino oraz na warsztaty prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi. Tego dnia odbędzie się również wręczenie nagrody Stowarzyszenia KiW Kobieta Roku.

21.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9
Drugi dzień Targów Enoexpo, podczas których zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

21.11 BEAUJOLAIS CZY BOŻOLE – nauka wymowy francuskiej
Gdzie: Warszawa
Wszyscy znają beaujolais nouveau. Coraz więcej osób docenia jakościowe wina z tego regionu a słowa village oraz cru występujące na etykiecie obok Beaujolais już nikogo nie zaskakują. Jednak problem pojawia się, gdy nie możemy sięgnąć ręką na półkę sklepową by kupić ulubione wino, lecz musimy poprosić o nie sprzedawcę/ sommeliera. Każdy z nas znalazł się w tej sytuacji. Jak z niej wybrnąć? Jak w prosty sposób nauczyć się wymawiać francuskie nazwy, w których zdecydowanie zbyt wiele liter odpowiada zdecydowanie zbyt malej ilości wymawianych głosek. Na te i wiele innych pytań związanych z francuską wymową odpowiemy degustując wraz z Wami wina z Beaujolais. Warsztat poprowadzi Anna Fotowicz, liderka filii warszawskiej.

22.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9
Drugi dzień Targów Enoexpo, podczas których zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska oraz na degustację, którą poprowadzi certyfikowana sommeliere, Katarzyna Solańska.

29.11 Winnice Kojder w ZaKładce – Naturalnie
Gdzie: ZaKładka Bistro de Cracovie, Józefińska 2, Kraków, godz. 19:30
Przegląd komentowany polskich win ekologicznych, połączony z kolacją. Gościem specjalnym będzie rodzeństwo Kojder. Winnice Kojder jako pierwsza winnica z Polski przyjęta została do ekologicznej organizacji ECOVIN. Uzyskany certyfikat zaświadcza, że zarówno uprawa jak i ochrona roślin pozbawione są środków chemicznych, sztucznych nawozów czy herbicydów, a w winiarni stosowana jest minimalna, niezbędna ilość siarczynów.

***

GRUDZIEŃ

6.12 UPÓR NATURY – projekcja filmu
Gdzie: KIKA, Krasickiego 18, Kraków
Film prezentujący życie i pracę biodynamicznych winiarzy z Włoch.

9.12 BĄBLE – produkcja metodą tradycyjną
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa
Druga fermentacja w butelce czyli metoda tradycyjna produkcji win musujących to historia o powstawaniu szampana. Ale czy jedynie? Okryjcie wraz z nami inne wina produkowane w ten sposób w różnych miejscach na ziemi i z różnych szczepów. Zapraszamy.

***

W PRZYGOTOWANIU DODATKOWO:

Październik
Wyjazd studyjny do winnicy
Gdzie: Dolny Śląsk

Muzyka i Wino
Gdzie: Wrocław

Listopad
Wyjazd studyjny do winnicy
Gdzie: Dolny Śląsk

***

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnych zmian w harmonogramie. O wszystkich modyfikacjach będziemy informować na bieżąco.

***
PATRONI MEDIALNI:
Czas Wina Magazyn WINO Winicjatywa Ferment. Pismo o winie. Magazyn Restauracja Magazyn Winiarski Winny Świat paragrafwkieliszku.pl Have a Bite Kraków ŻYCIE OD KUCHNi Promotor Kulinarny Bartosz Wilczyński Food Service Polski Portal Enoturystyczny Z widelcem po Krakowie Nasze Winnice Vinisfera.pl Kate’s Wine&Cuisine by Kate’s Kitchen

PARTNERZY
Winnica Wieliczka Winnica Słońce i Wiatr ZaKładka Bistro de Cracovie Winiarnia – Restauracja Klimaty Południa Villa Elise Park Pension KIKA Polish Wine Szkoła Sommelierów Biuro Podróży Madart enolab.pl Unimos Enoexpo Projekt Winnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię