Marek Bieńczyk: wino już się po Polsce rozlało [WYWIAD]

0
Marek Bieńczyk: wino już się po Polsce rozlało [WYWIAD]
Marek Bienczyk
Udostępnij:

– Myśleliśmy pod koniec lat 90., że ten wzrost konsumpcji wina będzie bardziej dynamiczny i Polska stanie się krajem mniej wódczanym. Trzeba cierpliwości – przyznaje w rozmowie z Onetem Marek Bieńczyk, pisarz, eseista, tłumacz i uznany krytyk winiarski. Czy świat winiarski podlega modom, co wyróżnia wina polskie i jaką rolę w promocji wina pełni Marek Kondrat? – Nie należy pytać: „jakie najlepsze wina w życiu piłeś?”, pytanie powinno brzmieć: „jakich najświetniejszych ludzi dzięki winu spotkałeś?” – zaznacza Bieńczyk.

O kulturze picia wina rozmawiamy z okazji przypadającego 18 listopada beaujolais nouveau – jak co roku na trzeci czwartek listopada w krajach winiarskich świętowany jest dzień „młodego wina”.

Amelia Sarnowska: Rozmawiamy w porze dość szczególnej dla winiarstwa. Czy jesień to sezon, do którego pan – jako krytyk winiarski – jakoś specjalnie się przygotowuje?

Marek Bieńczyk: Nie, żadną miarą (śmiech). Ma pani zapewne na myśli fakt, że wkrótce zostaną ujawnione – to znaczy otwarte i z hukiem wypite – pierwsze butelki z roku 2021. Jak wiadomo, kiedyś to się wiązało przede wszystkim z zawołaniem: „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!”. Stało się to popularne do tego stopnia, że inne miejsca i regiony winiarskie na świecie zaczęły podobne świętowanie naśladować, „nowych” win jest teraz mnóstwo w różnych krajach, ale dziś powiedziałbym, że ten sukces już sam siebie pożarł.

Jak sięgnąć pamięcią w nie tak odległą przeszłość, dziesięć czy piętnaście lat temu – nawet w naszym kraju, w Warszawie, to beaujolais nouveau było jeszcze bardzo festywnie obchodzone. Kiedy szło się ulicami, wszędzie natykało się na zaproszenia na trzecioczwartkowy wieczór listopada. Z czasem to się zaczęło przejadać. W tej chwili odnoszę wrażenie, że święto młodego wina nie jest już tak gorącym powodem do celebrowania co niegdyś.

Cały wywiad na kultura.onet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here