Sandomierz nie może promować regionalnych trunków. Przez ustawę sprzed 30 lat nie będziemy mieć swojej Szampanii?

0
Sandomierz nie może promować regionalnych trunków. Przez ustawę sprzed 30 lat nie będziemy mieć swojej Szampanii?
6e6b736f77dd07b0a373e582bb4b1e3c
Udostępnij:

W Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu w gablotach stały puste butelki po regionalnych alkoholach m.in. miodzie pitnym. Sprawa trafiła do prokuratury, która ma sprawdzić, czy nie złamano prawa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości sprzed 30 lat zabrania publicznego rozpowszechniania znaków napojów alkoholowych. Urzędnicy tłumaczą, że nie chodziło im o żadną reklamę, a jedynie pokazanie lokalnych produktów. W przeciwieństwie do producentów swobodnie reklamujących np. wódkę na Facebooku, grozi im za to jednak pół miliona zł grzywny.
Do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o złamaniu prawa w Centrum Informacji Turystycznej. Punktem zapalnym stały się butelki regionalnych trunków – win i miodów pitnych, które stały w jednej z gablot CIT.

Podstawą okazała się ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku. Zgodnie z nią reklama napojów alkoholowych to „publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych napojów alkoholowych lub symboli graficznych z nimi związanych a także nazw i symboli graficznych przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych”. Do takiego promowania alkoholu zdaniem zawiadamiających miało dojść w Sandomierzu.

Przeczytaj cały artykuł w natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here