Sandomierz nie może promować regionalnych trunków. Przez ustawę sprzed 30 lat nie będziemy mieć swojej Szampanii?

Sandomierz nie może promować regionalnych trunków. Przez ustawę sprzed 30 lat nie będziemy mieć swojej Szampanii? - Naszewinnice

0
2456
6e6b736f77dd07b0a373e582bb4b1e3c
6e6b736f77dd07b0a373e582bb4b1e3c

W Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu w gablotach stały puste butelki po regionalnych alkoholach m.in. miodzie pitnym. Sprawa trafiła do prokuratury, która ma sprawdzić, czy nie złamano prawa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości sprzed 30 lat zabrania publicznego rozpowszechniania znaków napojów alkoholowych. Urzędnicy tłumaczą, że nie chodziło im o żadną reklamę, a jedynie pokazanie lokalnych produktów. W przeciwieństwie do producentów swobodnie reklamujących np. wódkę na Facebooku, grozi im za to jednak pół miliona zł grzywny.
Do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o złamaniu prawa w Centrum Informacji Turystycznej. Punktem zapalnym stały się butelki regionalnych trunków – win i miodów pitnych, które stały w jednej z gablot CIT.

Podstawą okazała się ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku. Zgodnie z nią reklama napojów alkoholowych to „publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych napojów alkoholowych lub symboli graficznych z nimi związanych a także nazw i symboli graficznych przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych”. Do takiego promowania alkoholu zdaniem zawiadamiających miało dojść w Sandomierzu.

Przeczytaj cały artykuł w natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię