Winnica Dolina Sanu

0
Winnica Dolina Sanu
668fe285e7b87ea59a0ba9aff307fa0b
Udostępnij:

Winnica Dolina Sanu położona jest na malowniczym stoku, z którego rozpościera się widok na panoramę Sanoka i Bieszczadów. Dojechać tam można drogą w kierunku na Przemyśl. Na stoku, po lewej stronie drogi już z daleka widzimy równiutkie rzędy winorośli.

Właściciel winnicy, Józef Bodziak, rolnik z wykształcenia, winiarskiego bakcyla złapał w Niemczech, gdzie przez siedem sezonów pracował przy pielęgnacji, zbiorze i uprawie winorośli. Marzył o tym, by kiedy prowadzić własną winnicę w Polsce. Kiedy w 2007 r. odziedziczył po rodzicach gospodarstwo rolne nie zastanawiając się długo zabrał się do dzieła. Zaczął od 40 arów. Sadzonki dobrze się przyjęły, krzewy z roku na rok stawały się coraz mocniejsze, zbiory były obfite – pan Józef już wtedy miał pewność, że założenie winnicy do dobra inwestycja. Dziś winnica ma prawie hektar i stała się atrakcją turystyczną Sanoka. Rosną tam też odmiany: Muscat, Bianca, Aurora, Seyval Blanc, Sibera, Traminer, Ratay, Pinot Noir, Regent, Roesler, Cabernet Sauvignon, Marechal Foch, Merlot. Na tym jednak nie koniec, wkrótce winnica ma być powiększona do 2,5 ha.

Z położonej na stoku winnicy widać panoramę miasta i rzekę San, która wieki temu wyżłobiła dolinę w miejscu, gdzie dziś usytuowana jest winnica. Z czasem koryto rzeki przesunęło się na południe, ale ślady historii i jej dawnego nurtu pozostały. Podczas prac polowych w winnicy co rusz trafiają się otoczaki kamienne, które rzeka transportowała wraz ze swoim nurtem. Nie dość, że miejsce jest malownicze, to do tego ma historyczne znaczenie. Przez środek winnicy w 1939 roku przebiegała „Linia Mołotowa”, po której do dziś został pas umocnień i bunkrów. Pan Józef z dumą chwali się tym przed odwiedzjącymi go coraz liczniej enoturystami. Oprowadzanie gości po winnicy, pełne pasji opowieści i wtajemniczanie w tajniki sztuki winiarskiej sprawiają mu wielką radość. Na koniec edukacyjnej wycieczki zaprasza na degustacje swoich win. W ten sposób buduje markę przyszłego gospodarstwa enoturystycznego, które stopniowo buduje. Przebudował już istniejące budynki gospodarcze pod potrzeby przetwórni, zbudował profesjonalną piwnicę, w której przechowuje swoje wino, rozbudowuje zaplecze agroturystycznego, w którym zaplanował m.in. kilka pokoi dla turystów. Swoją pasją winiarską zaraził już całą rodzinę, wspólnie planują, że kiedyś na szczycie winnicy stanie restauracja serwująca nie tylko lokalne wino, ale smakołyki regionalnej kuchni. Pan Józef niecierpliwie wyczekuje też na zmiany w polskim prawie, ułatwiające, a nie jak dotąd blokujące, rozwój winiarskiego biznesu. Jeśli tylko nastąpią, zarejestruje winnicę i zacznie produkować wino na sprzedaż.

ADRES I KONTAKT:

Winnica Dolina Sanu
Józef Bodziak
ul. Kmicica 5
38-500 Sanok
tel.+48 13 463 70 89
tel. kom.: +48 691 406 532
bodziak@wp.pl, dolinasanu@wp.pl
www.winnica-dolinasanu.pl

{gallery}galerie/winnica_dolina_sanu{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here