Kolejny sukces polskich winiarzy! Złote medale i champion!

0
Kolejny sukces polskich winiarzy! Złote medale i champion!
Udostępnij:

Znamy już oficjalne wyniki Międzynarodowego Konkursu Win MUVINA 2023! Była to już 28. edycja tego prestiżowego konkursu. Polskie wina ponownie z medalami.

W tej edycji MUVINA wzięło udział 35 win z 12 winnic. Ogółem profesjonalne międzynarodowe jury oceniło 418 win z 11 krajów. Na ich tle polskie wina wypadły bardzo dobrze.

Prestiżowy sukces przypadł Winnicy Kapias z Małopolski. Półwytrawne Cabernet Cortis rose z rocznika 2022 uzyskało 89,00 pkt, a tym samym zasłużony złoty medal. Ale to nie koniec sukcesów tej młodej winnicy. Wino to było najwyżej ocenionym winem w tej kategorii, a to dało mu zatem tytuł championa. Wielkie gratulacje dla Moniki i Grzegorza Kapiasów.

championy
championy MUVINA 2023

Złoty medal przypadł także lubuskiej Winnicy Margaret Michała Przytuły. Wino musujące Blask 631 extra brut z rocznika 2020  ocenione zostało na  86,33 pkt. Brawo!

Kolejny złoty medal za Solaris 2022 w kategorii półwytrawne aromatyczne otrzymała Winnica Socha – piękny wynik 87,33 pkt. Gratulujemy!

Punktację na złoty medal za dwa swoje wina miała także lubuska Winnica Ingrid. Półsłodki aromatyczny Solaris 2022 otrzymał 86 pkt, to samo ich wytrawne Pinot blanc 2022 – 86 pkt.

I kolejna winnica z lubuskiego – Cantina, za wytrawnego Rieslinga – 86pkt.

Ostatnie trzy wina z wymienionych nie otrzymały jednak zasłużonego medalu a jedynie Honorowy Złoty Medal. Co to oznacza? Już tłumaczę. Konkurs MUVINA odbywa się zawsze pod auspicjami OIV, Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina z siedzibą w Paryżu. To niezwykle prestiżowa i jedna z najbardziej liczących się międzynarodowych organizacji związanych z winem na świecie. Zgodnie z ustalonymi przez OIV zasadami medale można przyznać tylko dla 30% z ogólnej liczby wszystkich win biorących udział w danym konkursie. To oznacza, że przy dobrym roczniku, w którym w konkursie startuje bardzo dużo dobrych win, przyznaje się złote medale i to nie wszystkim. Po odcięciu tych 30 % z punktacją powyżej 86 pkt. (przypomnę, że złoty medal to 86 – 91,99 pkt.) znajdujące się pod kreską wina z taką punktacją otrzymują wspomniany HGM. A zatem wielkie gratulacje dla Ingrid i Cantiny.

Ale pozostałe polskie wina też zasługują na pochwałę. Gdyby nie tak silna konkurencja w tym roczniku, to wina z punktacją 82 – 85,9  – dostałyby srebrne medale.

Ogółem na MUVINA 2023 przyznano 14 DGM, 118 GM i 34 HGM.

Wszystkim winiarzom serdecznie gratulujemy!

Dla zainteresowanych tabela z wynikami wszystkich win biorących udział w MUVINA 2023.

Ewa Wawro

Zobacz galerię zdjęć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię