Winnica Ostoja

0
Udostępnij:

Winnica Ostoja położona jest przy trasie prowadzącej z Krosna do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. W pobliżu skrzyżowania ul. Białobrzeskiej z ul. Moniuszki, pomiędzy budynkami już z daleka widać niewielkie wzniesienie, a na nim w równiutkich odstępach drewniane słupki rusztowania, po którym pną się krzewy winorośli.

Roman Samborski, emerytowany nauczyciel fizyki, swoją winiarską przygodę rozpoczął pięć lat temu od zrobienia wina owocowego, marzyło mu się jednak prawdziwe winiarstwo. Dorodny krzew winorośli piął się od lat po balkonie jego domu, odmiana Ontario nie nadaje się jednak do produkcji wina. Postanowił więc, że posadzi małą, ale prowadzoną ze sztuką winiarską plantację. Był rok 2008, dziś z dumą pokazuje 10 arową winnicę. Podzielona jest na dwa poletka, jedno typowo winiarskie, drugie eksperymentalne, przydomowe, które właściciel traktuje jak poligon doświadczalny. Są tam wrażliwe odmiany deserowe i winiarskie wymagające większej ochrony. Na wino czerwone uprawia: Regent, Rondo, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis i Cantor. Na wino białe: Seyval Blanc, Phoenix, Solaris, Gewurtraminer i Jutrzenkę. Do kolekcji dochodzą wspomniane odmiany deserowe: Arkadia, Regina, Kodrianka, Swenson Red. Na razie winnica nie będzie powiększana, właściciel chce najpierw zdobyć potrzebną i ugruntowaną doświadczeniem wiedzę. Plany inwestycyjne odkłada na nieco później.

Na winiarskiej pasji pan Roman nie poprzestaje, w miejscowości Łączki Jagiellońskie, 15 km od Krosna w kierunku na Rzeszów, założył 10 ulową pasiekę. Pszczelarstwo stało się jego drugim hobby, ku uciesze amatorów miodu z rodziny i znajomych. Enoturyści odwiedzający winnicę Ostoja mogą liczyć nie tylko na pełne winiarskiej pasji rozmowy z gospodarzem i degustację tamtejszych win. Pan Roman specjalizuje się także w winach owocowych, własnej produkcji nalewkach i miodach pitnych. O nich też potrafi opowiadać godzinami, a smakują przy tym równie wybornie. Na oglądanie winnicy i pasieki, a przy okazji degustację lepiej się jednak wcześniej umówić.

Winnica jest dumą pana Romana i z niej wywodzi się nazwa, którą jej nadał. Ostoja to dumna nazwa, z piękną historią w tle, a do tego powiązana z nazwiskiem winiarza. Szukając związku rodowego nazwiska ze słynnym herbem szlacheckim Ostoja, właściciel winnicy natrafił na barwną legendę sięgającą czasów króla Bolesława Śmiałego. Historia opowiada o pułkowniku polskich wojsk, nazywanym Ostoja, który wsławił się w walce z nieprzyjacielem. W uznaniu zasług obdarowany został przez króla herbem rodowym i różnymi dobrami. Podobny przywilej otrzymał w tym samym czasie niejaki Samborski, poplecznik pułkownika, być może przodek winiarza z Krosna. Ten historyczny klejnot ma dziś wprawdzie tylko znaczenie ciekawostki historycznej, ale przyznać trzeba, że legenda pięknie komponuje się z nazwą winnicy.

Z winnicy przysłowiowy rzut beretem do ruin zamku w Odrzykoniu i rezerwatu skalnego Prządki. W samych Krośnie czeka na turystów cała lista atrakcji, m.in.: zabytkowy rynek, kościół Franciszkanów z kaplicą Oświęcimiów, zabytkowa dzwonnica, Bazylika Mniejsza, muzeum dziedzictwa szkła, a dla szukających mocniejszych wrażeń park linowy.

Adres i kontakt:

Winnica Ostoja
Roman Samborski
38-400 Krosno
ul. Moniuszki 19
tel. 608 680 729
lub 13-4327519
e-mail: krosam@interia.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_ostoja{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here