Ratujemy winnice po przymrozkach

Ratujemy winnice po przymrozkach - Naszewinnice

0
1375
p1
Młode pędy winorośli - efekt majowych przymrozków

Tegoroczne majowe przymrozki już za nami ale trzeba przyznać, że w  tym roku nieźle dokuczyły winiarzom.  W całej prawie Polsce odnotowane temperatury nad ranem oscylowały koło 0 st. C, w niektórych rejonach sięgały nawet minus 2-3 st. C.  W efekcie na wielu naszych winnicach mamy taki o to widok „ściętych” przyrostów.

p2
p2

Winiarze, którzy z oddaniem sprawie spędzili kilka ostatnich poranków zadymiając bądź zamgławiając swoje winnice, takie problemu nie mają. Poniesiony trud został nagrodzony, będą mogli cieszyć się tegorocznymi zbiorami (tfu, tfu, żeby nie zapeszyć! Jeśli oczywiście jaka kolejna „zaraza” nie zdziesiątkuje przyszłych plonów).

Ale jeśli odpowiednio się nie zabezpieczyliśmy i przymrozki wyrządziły nam spore szkody w winnicy, to zawsze możemy liczyć na to, że krzewy wypuszczą nowe pędy z pąków zapasowych.  Musimy się jednak liczyć z 2-3 tygodniowym opóźnieniem w wegetacji a to może wiązać się z problemami z dojrzałością owoców przed zbiorami.

Czy można było co jeszcze zrobić, oprócz zadymiania czy zamgławiania?  Tak, można spróbować opryski specjalnymi preparatami, jak są oczywiście dobrze rozwinięte już pąki. Takie opryski wykonuje się bezpośrednio przed i po przymrozkach, jak tylko wzejdzie słońce.

Mogą to być np. mieszanki (do wyboru) :

  1. Cynkobor 3l/ha, Saleta potasowa 3 kg/ha, Aspiryna 500 mg 15 tabletek na 1 ha, Asashi 1 litr na ha.
  2. Protektor 250 ml na ha, Megafol 2l/ha, Megis 0,7l/ha.

Podane dawki są przeliczone na 400 litrów wody. To przepis Piotra Stopczyńskiego.

Alternatywę stanowi np. zastosowanie  biostymulatorów, stosowanych chociażby w Hiszpanii w biologicznych winnicach.

To oczywiście podpowiedzi na kolejne lata, teraz na opryski już jest za późno.

Ale to dobry moment by pomóc naszym krzewom odzyskać siły stosując teraz aminokwasy, algi morskie,  dobre nawozy. Można użyć saletry potasowej doglebowo, wokół krzewów, tak by trafiły szybko do korzeni.

Ewa Wawro

Janusz Mazurek

Janusz Mazurek – absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni oraz wykładowca na kursach „Inspektora Nadzoru Prac w Drzewostanie” „Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni” oraz „European Tree Technician”. Jest również wykładowcą w zakresie ochrony i nawożenia winorośli na studiach podyplomowych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Zielonogórski i Podkarpacką Akademię Wina. W roku 2017 ukazała się jego książka “Ochrona winorośli”. Jest to pierwsza pozycja w Polsce w całości traktująca o ochronie winorośli. Jest również współautorem pierwszej części książki “Winorośl i Wino. Wiedza i Praktyka”.

Dr inż. Janusz Mazurek prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa w ochronie i nawożeniu roślin ogrodniczych. W trakcie swojej działalności współpracował z wieloma renomowanymi firmami jak Scotts (obecnie ICL), Target, Substral, Koppert czy wreszcie Bayer Crop Science. W trakcie współpracy z firmą Bayer nadzorował i wykonywał badania rejestracyjne środków ochrony roślin dla działu Bayer Enironmental Science. W latach 2012-2013 nadzorował ochronę i nawożenie na plantacji 850 ha warzyw a w latach 2015-2019 na 40 ha plantacji truskawek. Konsultował również ochronę roślin ozdobnych w firmie Vitraflora i Plantpol. Obecnie doradza przede wszystkim na winnicach.

W ramach swojej działalności przygotował również wiele ekspertyz, opinii i raportów w zakresie zdrowotności roślin przygotowywanych dla Zarządów Zieleni Miejskiej, Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin i firm prywatnych. Pracuje także w Palmiarni w Lubiechowie nadzorowanej przez Zamek w Książu (w niepełnym wymiarze) oraz kontroluje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum w Wojsławicach – filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautor opracowania "Profilaktyka ochrony drzew miejskich przed chorobami. Zalecenia bio-asekuracji” oraz autor licznych opracowań dotyczących ochrony i nawożenia roślin przygotowywanych dla czasopism branżowych takich jak „Szkółkarstwo”, „Hasło Ogrodnicze” „Owoce, Warzywa, Kwiaty” i „Zieleń Miejska”.
Zapraszamy na stronę Klinika roślin

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię